KLDR uvedla, že kvůli pokračujícím vojenským cvičením, prováděným Jižní Koreou a Spojenými státy, zruší rozhovory na nejvyšší úrovni. Podle severokorejské ústřední tiskové agentury má společné cvičení jihokorejských a amerických leteckých sil, nazvané Max Thunder, otestovat možnosti invaze na sever a je provokací, která narušuje současné navazování vřelejších vztahů mezi oběma korejskými zeměmi.

Severní Korea proto oznámila, že zrušila další hovory mezi KLDR a Jižní Koreou, jež se měly ve středu uskutečnit v pohraniční vesnici Pchanmundžom, kde minulý měsíc došlo k průlomovému setkání severokorejského vůdce Kima Čong-una s jihokorejským prezidentem Munem Če-inem. Aktuální jednání, spoluorganizované Červeným křížem, mělo pomoci snížit pohraniční napětí a přispět k tomu, aby se mohly opět začít setkávat rodiny z obou zemí, které rozdělila korejská válka.

Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap si prý Pchjongjang dále položil otázku, zda zrušit i plánovaný summit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, k němuž má dojít 12. června v Singapuru.

Dvoutýdenní cvičení jihokorejské a americké armády začalo podle agentury Jonhap minulý pátek.

Spojené státy v reakci na kroky KLDR uvedly, že přípravy na summit postupují kupředu, navzdory dnešnímu severokorejskému prohlášení.

Mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení podle agentury AP uvedl, že rozhodnutí zrušit středeční jednání je proti duchu úmluvy vůdců obou Korejí, kteří se zavázali usilovat o trvalý mír a celkovou denuklearizaci poloostrova.