Už letos v dubnu při projevu na sjezdu vládnoucí Korejské strany práce severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval občany, aby se připravili na velké ekonomické problémy. Jak nyní informuje BBC, na setkání s nejvyšším vedením strany nyní diktátor připustil, že potravinová situace obyvatel se zhoršuje.

„Existují zprávy, že ceny potravin v zemi letí prudce vzhůru. Podle NK News nyní kilogram banánů v Severní Koreji stojí pětačtyřicet dolarů," píše BBC. V přepočtu na české koruny je to více než 950 korun.

Severokorejský vůdce na setkání s představiteli vládnoucí strany uvedl, že za potravinovými problémy vidí několik důvodů.

„Podle něj zemědělský sektor loni nesplnil stanovené cíle, co se týče pěstování obilí. Důvodem mají být tajfuny, které způsobily záplavy. Země rovněž v důsledku šíření nákazy koronaviru zcela uzavřela své hranice. Kvůli tomu se zastavil obchod s Čínou. A právě na Čínu Severní Korea spoléhá, co se týče dodávek potravin, hnojiv a paliv," parafrázuje Kima BBC. Vzhledem ke svým nukleárním aktivitám Severní Korea nadále čelí mezinárodním sankcím.

Severní Korea už v minulosti hladomor zažila. Právě při dubnovém projevu, ve kterém Kim nezvykle připustil problémy v zemi, se vyjádřil, že představitelé vládnoucí strany se musí vydat na další a ještě náročnější "Namáhavý pochod". Tímto termínem je označovaná situace z devadesátých let minulého století, kdy stát bojoval s hladomorem. Podle odhadů při něm tehdy zemřely více než tři miliony lidí.

Na aktuálním sjezdu nejvyšších stranických představitelů řeší vedení Severní Koreje i další témata. Rokovat se mělo třeba i vztazích s USA, nebo o průmyslové výrobě.