Novinář Roy Calley, jenž podle serveru Opindia procestoval Severní Koreu a má být na tuto zemi odborník, poukázal na fakt, že Severní Korea se k otázkám po zdravotním stavu svého vůdce staví stále vyhýbavěji. Což je podle něj dáno tím, že v zemi se už odehrávají zásadní změny týkající se jejího fungování. Tyto změny, jako například povýšení diktátorovy mladší sestry Kim Jo-čong do pozice de facto druhé "vrchní velitelky" státu, podle něj svědčí o tom, že se v zemi děje něco opravdu velkého.  

Summit Jižní a Severní Koreje. Prezident Mun Če-in a vůdce Kim Čong-un
Kim Čong-un je v kómatu, tvrdí diplomat. Vůdcovy snímky označil za podvrh

Calley připomněl také to, že i v případě předchozího vůdce Kima Čong-ila Severní Korea jeho smrt několik měsíců popírala a utajovala. Tato situace se podle něj nyní s největší pravděpodobností opakuje - smrt Kima Čong-una podle něj bude oznámena ve chvíli, kdy se jeho mladší sestra, legitimní dědička severokorejského "trůnu", pevně chopí otěží a ujme se vedení země.

Smrt, nebo taktika?

Calley není první, kdo přichází s podobnou hypotézou, podobný názor z úst nejrůznějších specialistů už zveřejnilo několik tiskových agentur. Řada článků poukazovala s odkazy na různé zdroje na to, že Kim Čong-un trpí smrtelnou nemocí a že jeho náhlá neúčast ve veřejných funkcích svědčí o jeho smrti.

Severní Korea však na tyto zvěsti reagovala zveřejněním videozáběrů vůdce účastnícího se různých oficialit a zprávy o jeho smrti označila za nepravdivé. Podle Čanga Song-mina, bývalého tajemníka jihokorejského prezidenta Kima Te-džunga, jsou však všechny snímky Kima Čong-una z posledních měsíců s největší pravděpodobností zfalšované. Song-min odhadoval, že severokorejský vůdce je v komatu.

Kim Jo-čong, sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una, po příletu do jihokorejského Inčcheonu.
Mladší sestra Kim Čong-una prý získala větší pravomoci. Bude řešit vztahy s USA

Server Opindia spekuluje také o tom, že severokorejský diktátor může po vzoru některých hvězd mezinárodního showbusinnesu předstírat smrt, aby se poté s novou slávou objevil. Zmiňuje v této souvislosti případ bývalého profesionálního wrestlera Marka Williama Callawaye, přezdívaného "Undertaker" ("Funebrák"), který několikrát nechal své publikum spekulovat o svém "záhadném onemocnění", aby se pak znovu objevil.