Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že KLDR informovala Mezinárodní námořní organizaci o svém plánu na test družice v období mezi 31. květnem a 11. červnem.

V pondělí Severní Korea sdělila Japonsku, že chystané vypuštění satelitu by mohlo ovlivnit dění ve vodách Žlutého moře, Východočínského moře a v oblasti východně od filipínského ostrova Luzon. Japonsko v reakci uvedlo, že je připraveno sestřelit jakoukoli severokorejskou raketu, která by narušila jeho území. Japonská pobřežní stráž vydala varování pro lodě, které budou ve zmíněných mořích v době očekávaného startu družice.

Severní Korea tvrdí, že potřebuje prostředek, kterým bude schopna v reálném čase sledovat vojenské akce nepřítele. Narážela tak na opakované vojenské manévry Jižní Koreje a Spojených států. Ty poslední dvojice spojenců zahájila minulý týden a cvičí při nich obranu Jižní Koreje před útokem ze strany KLDR.

Agentura AP připomněla, že Pchjongjang umístil v letech 2012 a 2016 na oběžnou dráhu dva satelity pro pozorování Země, experti ale jejich schopnosti zpochybnili. Podle nich se těmto satelitům nikdy nepodařilo poslat snímky zpět do KLDR. Nový přístroj, který Severní Korea v posledních týdnech ukázala ve státních médiích, vypadal příliš malý a hrubě navržený, aby byl schopen přenášet záběry ve vysokém rozlišení, prohlásili analytici citovaní AP.

Protesty Japonska a Jižní Korey 

I na vyslání satelitu do vesmíru potřebuje Severní Korea podle agentury AP využít technologii balistických raket, což jí rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazují. Na vysílání družic KLDR se i v minulosti pohlíželo jako na raketové testy, které se země tímto způsobem snaží maskovat.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí Severní Koreu vyzvalo, aby plánovaný start zrušila, a varovalo před případnými následky, pokud tak neučiní.

Vyslání satelitu kritizovalo i Japonsko. „I když to možná KLDR označuje za vypuštění satelitu, jedná se o porušení rezolucí RB OSN, které zemi zakazují užívání technologií balistických raket,“ řekl japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši na tiskové konferenci.