Střely byly vypáleny kolem 16:59 místního času (08:59 SEČ) z provincie Hamgjong namdo, která leží na východě KLDR. Obě dosáhly výšky zhruba 97 kilometrů a doletěly do vzdálenosti asi 380 kilometrů. Vyslány byly v rozmezí půl minuty.

"Naše armáda situaci sleduje pro případ, že by následovaly další odpaly, a zůstává v pohotovosti," sdělilo velení jihokorejských ozbrojených sil.

Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že střely nedopadly do japonské výlučné ekonomické zóny. Japonská vláda podala proti severokorejskému testu oficiální protest a premiér Šinzó Abe uvedl, že odpal představoval hrozbu pro Japonsko a mezinárodní společenství.

Zkoušky raket krátkého doletu

Severokorejská agentura KCNA později odpálení raket potvrdila. Uvedla, že vůdce Kim Čong-un přihlížel "úspěšnému testu" raketového odpalovacího systému a vyjádřil "velkou spokojenost". Podle agentury Reuters už systém KLDR v minulosti třikrát testovala, naposledy na konci října. Tehdy se ale Kim na rozdíl od prvních dvou testů odpálení raket neúčastnil.

KLDR v posledních měsících pokračuje ve zkouškách raket krátkého doletu, přičemž otestovala i několik nových typů. Začátkem října Severokorejci oznámili, že úspěšně vyzkoušeli novou balistickou raketu odpalovanou z ponorky.

Minulý měsíc Pchjongjang navíc pohrozil, že by mohl obnovit i testy jaderných zbraní a balistických střel dlouhého doletu, které pozastavil v loňském roce.

Rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, které KLDR vede se Spojenými státy, stagnují od únorové schůzky šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una ve vietnamské metropoli. Hanojský summit skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Kim dal Spojeným státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak podle něj Severní Korea bude nucena hledat "jinou cestu".