Kim Čong Un také obvinil Spojené státy z omezování zemí, které "nemají jaderné zbraně" a varoval Washington před odvetnými opatřeními.

Severokorejský režim vystřelil balistickou střelu, která v neděli přistála v moři nedaleko Ruska. Mělo jít o poselství Jižní Koreji několik dní poté, co se nový jihokorejský prezident ujal úřadu. Raketa byla vypuštěna v nejvyšším úhlu tak, aby neovlivnila bezpečnost sousedních zemí. Letěla 787 kilometrů a dosáhla výšky 2111,5 kilometrů.

Podle odborníků nadmořská výška, kterou dosáhla raketa znamená, že byla zahájena na vysoké trajektorii, což by omezilo její boční vzdálenost. Pokud by odstartovala na standardní trajektorii, měla by se pohybovat v rozmezí nejméně 4 000 km. "Test směřoval k ověření taktických a technologických specifikací nově vyvinuté balistické rakety schopné nést velkou těžkou jadernou hlavici," uvedla severokorejská státní tisková agentura KCNA.

"Pokud se Spojené státy budou pokoušet provokovat KLDR, čeká je největší katastrofa v dějinách," řekl Kim Čong-Un, důrazně varující, že "USA by neměly ignorovat nebo nesprávně odhadovat skutečnost, že její operační oblast na pevnině a Tichomoří je v pozorování KLDR a že bude mít všechny silné prostředky k odvetným útokům, " uvedla KCNA.

Předpokládá se, že Severní Korea rozvíjí mezikontinentální balistickou raketu schopnou nést jadernou hlavici a dosáhnout kontinentálních Spojených států. Tichomořské velitelství americké armády ale uvedlo, že typ střely, který byl vypálen, "není v souladu s mezikontinentální balistickou raketou".

Rada bezpečnosti OSN se má v úterý setkat, aby projednala nejnovější test severokorejské rakety. O schůzku požádaly Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko.