Střely dosáhly dvoukilometrové výšky a spadly do Japonského moře ve vzdálenosti 200 kilometrů od pevniny. Vzápětí přišly první reakce sousedních zemí. „Takový druh provokačních akcí nebudeme nikdy tolerovat," prohlásil japonský ministr zahraničí Fumio Kišida. Dodal nicméně, že střely nedopadly do teritoriálních vod Japonska, a tak národní bezpečnost přímo neohrozily.

Jaderná raketa. Ilustrační foto
Další provokace. KLDR provedla nový test raket, tvrdí Jižní Korea

Test se uskutečnil navzdory čerstvě prodlouženým sankcím OSN i stupňujícímu se mezinárodní opozici vůči jadernému a raketovému programu KLDR. Analytik Lee Il-Woo z organizace Korea Defence Network nicméně agentuře AFP řekl, že protilodní střely jsou mnohem pomalejší než balistické rakety a mohou být sestřeleny protileteckou obranou. Pchjongjangu tedy jejich použití nikdo a priori nezakazuje.

„Severní Korea své provokace pečlivě kalibruje. Vyhýbá se nasazení interkontinentálních balistických raket i jaderným výbuchům, aby nezavdala podnět pro vojenskou odvetu ze strany USA," vysvětlil Il-Woo. Podle mluvčího jihokorejské armády Roha Jae Cheona se KLDR snaží demonstrovat svou schopnost zasáhnout přesně velká válečná plavidla, jako jsou americké letadlové lodě mířící do regionu.

Protiraketová střela startuje z kalifornské základy.
Americký vzkaz Severní Koreji: úspěšný test obranného raketového systému

Aktuální test je již čtvrtým za poslední měsíc. Přišel pouhý den poté, co Jižní Korea odložila výstavbu amerického protiraketového štítu, který je trnem v oku Číně.