Severní Korea testuje své rakety i přes zákaz OSN, která má obavy, že by mohly nést jaderné nálože. Lze předpokládat, že severokorejské rakety mají dostatečný dolet, aby zasáhly jak území Japonska, tak Spojených států.

Test proběhl v době, kdy se výrazně vyostřili vztahy USA s touto severokorejskou zemí. USA vyslaly do oblasti kvůli cvičení s japonským námořnictvem letadlovou loď Carl Vinson, atomovou ponorku a několik doprovodných lodí. Současně varovaly prezidenta KLDR, aby nepokračoval v raketových pokusech. Severní Korea varovala Spojené státy, že je smete z povrchu planety.

Je to špatné, napsal Trump

Donald Trump reagoval na událost na svém twitterovém účtu slovy: „Severní Korea nerespektovala přání Číny a jejího vysoce respektovaného prezidenta, když vypustila, byť neúspěšně, raketo. To je špatné!" Severní Korea doprovodila zkoušku střely slovy, že je schopná zasáhnout území Spojených států.

Načasování zkoušky nebylo ze strany KLDR zřejmě náhodné. Několik hodin předtím se sešla Rada bezpečnosti OSN k otázce bezpečnosti v této části světa. Severokorejský zástupce se odmítl jednání zúčastnit.

Jak uvedl jihokorejský generální štáb, severokorejská raketa letěla jen několik minut a dosáhla výšky 71 kilometrů a pak selhala. Zástupce USA uvedl, že se jednalo o raketu středního doletu, typ KN-17. Japonský státní tajemník uvedl na zasedání vládní bezpečnostní rady, že střela vypálená z území KLDR uletěla kolem 50 kilometrů a dopadla na území KLDR.

Podle vojenských odborníků se v případě severokorejské střely jedná o variantu rakety Scud, kterou disponují například Rusové. Moon Seong Mook, jihokorejský analytik a bývalý voják, říká, že Severokorejci mohou získávat potřebná data i při neúspěšných stratech a tak svou technologii neustále vylepšovat. „Lze sledoval tah raketového motoru, oddělování jednotlivých stupňů. Selhání je porucha, ale neznamená to, že start byl bezvýznamný." Moon dodal, že tentokrát vystřelili severokorejští vojáci raketu pod ostřejším úhlem, aby neletěla daleko.

Žádné uhlí, žádní gastarbeiteři

Vyostřování situace sleduje s nelibostí Čína, která upozorňuje jak Koreu, tak Spojené státy, aby napětí neeskalovaly. V pátek jednala Čína a USA například o dalších ekonomických sankcích KLDR. Ministr zahraničí USA Rex Tillerson prohlásil, že Amerika nebude trvat na vojenském řešení a dokonce přišel s návrhem pomoci, pokud KLDR ukončí vývoj jaderných zbraní.

Nyní se situace opět mění. Je možné, že do hry vstoupí výrazné omezení vývozu severokorejského černého uhlí a také by mohlo být výrazně omezeno zaměstnávání severokorejských dělníků a dalších pracovníků v cizině, kteří jsou zdrojem důležitých deviz pro severokorejský režim.