Americký prezident Donald Trump zostřil během tohoto týdne výrazně svou rétoriku vůči Severní Koreji a mimo jiné uvedl, že Spojené státy budou čelit jakékoli její hrozbě s "ohněm a zuřivostí". Brzy na to Severní Korea oznámila, že vydá Kanadě jejího občana, kněze Hyeon Soo Lima, uvězněného původně na doživotí. Na věc upozornila agentura Reuters, podle níž ale zatím není jasné, zda spolu obě věci souvisejí.

Donald Trump
Donald Trump hrozí hněvem Severní Koreji kvůli jadernému programu

Podle zástupců kanadské vlády odcestovala v úterý do Severní Koreje zvláštní delegace vedená poradcem pro národní bezpečnost, aby tam jednala o Limově případu.

Lima, který sloužil jako farář v jednom největších kostelů v Kanadě, obvinil severokorejský soud z pokusu o svržení režimu a v prosinci 2015 ho odsoudil na doživotí. 

Podle bývalého kanadského diplomata v Číně Charlese Butona Severní Korea možná doufá, že si pastorovým propuštěním nakloní Kanadu, a ta se pak pokusí zklidnit americko-severokorejské vztahy. "Nemyslím si ale, že by propuštění přímo souviselo se stupňující se rétorikou amerického prezidenta, Severní Korea se spíš zaměřila na to, aby pastor v jejím vězení neumřel," uvedl pro agenturu Reuters Burton.

Otto Warmbier.
Máte dveře otevřené, reaguje Severní Korea na zákaz návštěv amerických turistů

Vztahy s USA totiž výrazně zhoršila i smrt amerického studenta Otto Warmbiera, který byl v Koreji odsouzen k patnáctiletému trestu a později byl vydán do Spojených států v nevysvětleném komatu, z něhož se už neprobral.

Podle korejské státní tiskové agentury KCNA byl Lim propuštěn na kauci z humanitárních důvodů kvůli jeho nemoci. Do Kanady by se měl vrátit ve čtvrtek v doprovodu manželky, syna, zástupců kanadské vlády a lékaře. 

Podle kanadského senátora Yonaha Martina byl Lim během svého věznění hospitalizován. "Posílali jsme mu léky, ale je otázka, zda je vůbec obdržel," řekl Martin. Kanadský premiér Justin Trudeau se podle Reuters k případu dosud nevyjádřil.

Severní Korea vězní podle Reuters nadále tři Američany. Americké ministerstvo zahraničních věcí zakázalo minulý týden občanům Spojených států do Severní Koreje cestovat.