Pchjongjang se již letos v květnu a v srpnu pokusil vyslat do vesmíru svou vlastní špionážní vojenskou družici, oba starty však skončily neúspěchem. Data z těchto dvou pokusů Severní Korea zaslala Rusku, které jí z údajů zpracovalo analýzu. Satelit díky tomu dosáhl zemské orbity.

Jižní Korea a Spojené státy už dříve obvinily KLDR z dodávek vojenského materiálu Rusku pro jeho válku na Ukrajině výměnou za ruskou vojenskou vesmírnou technologii. Moskva i Pchjongjang tato tvrzení odmítají.

Předchozí pokus KLDR o vyslání družice skončil nezdarem:

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
KLDR chtěla do vesmíru vyslat špionážní družici. Pokus ale skončil neúspěchem

Podle analytiků přitom má technologická schopnost vypouštět rakety do vesmíru značný význam pro vývoj balistických raket, jejž Pchjongjangu zakazují četné rezoluce OSN, píše agentura AFP.

Jihokorejský parlamentní výbor rovněž upozornil, že Severní Korea by mohla příští rok vyslat do vesmíru další družice a provést jaderný test.

Jizní Korea již zareagovala 

Vláda v Soulu už v souvislosti se severokorejským startem rozhodla o částečném pozastavení platnosti vojenské dohody s KLDR, jejímž cílem je snížení napětí na Korejském poloostrově. Severní Korea obratem učinila totéž.