Podle jihokorejské armády KLDR při testu použila vícenásobný raketový odpalovací systém (MLRS). Trojice střel byla podle informací jihokorejské armády vyslána ze severokorejské základny Sondok. Střely dosáhly vzdálenosti až 200 kilometrů a výšky až 50 kilometrů.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga prohlásil, že KLDR pravděpodobně odpálila větší počet balistických střel, které doletěly do vzdálenosti 100 až 200 kilometrů. Žádná z nich však podle něj nedopadla do výlučné ekonomické zóny Japonska. "Nejnovější severokorejská akce je vážnou hrozbou pro mír a bezpečnost Japonska… a problémem pro celé mezinárodní společenství," dodal Suga.

Jižní Korea vyjádřila nad dnešní severokorejskou zkouškou politování a zdůraznila, že test porušuje mezikorejskou dohodu, v níž obě země slíbily zmírnit napětí na Korejském poloostrově a zdržet se vzájemných vojenských provokací.

Nová severokorejská zkouška se uskutečnila týden od chvíle, kdy komunistický režim odpálil z okolí přístavního města Wonsan dvě střely krátkého doletu. Po 240 kilometrech letu dopadly obě do moře. Bylo to první testování střel KLDR od konce loňského listopadu a osobně na ně dohlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Gangsterské sankce a nátlak

Severokorejský vůdce v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na "gangsterské sankce a nátlak" a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů. Přislíbil také, že brzy předvede "novou strategickou zbraň".

Rozhovory mezi Pchjongjangem a Washingtonem o ukončení severokorejského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí vůči KLDR stagnují od druhého summitu severokorejského diktátora Kima a amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Vietnamu na jaře 2019, který skončil předčasně a bez dohody.