„Kim během summitu prohlásil, že v květnu přistoupí k uzavření jaderného testovacího areálu,“ citovala mluvčího jihokorejského prezidenta Mu Če-ina zpravodajská stanice BBC. Severokorejský diktátor chce zároveň místo v zájmu transparentnosti zpřístupnit odborníkům z Jižní Koreje a Spojených států.

Podle čínského výzkumu, jehož výsledky před třemi dny zveřejnila agentura AP, se ale středisko po poslední jaderné zkoušce, ke které došlo loni v září, částečně propadlo a pravděpodobně není dál použitelné.

KLDR se rovněž rozhodla znovusjednotit časové pásmo se svým jižním sousedem. Jak připomněla BBC, pro zavedení vlastního časového pásma se Kim Čong-un rozhodl 15. srpna 2015, tedy v den 70. výročí osvobození Korey od japonské nadvlády a ukončení II. světové války v Asii. Tehdy se v KLDR všechny hodiny posunuly o třicet minut zpět.

„Zavedení pchjongjangského času znamená definitivní konec japonské koloniální éry,“ napsala v srpnu 2015 severokorejská tisková agentura KCNA. Až do roku 1910 bylo totiž v celé Koreji o 8,5 hodiny více než na nultém poledníku. To se změnilo v dobách japonské nadvlády nad Korejským poloostrovem, kdy obě země přešly na „japonské časové pásmo“, které se od greenwichského času liší o devět hodin.  

K přelomové schůzce severokorejského diktátora Kim Čong-una s jihokorejských prezidentem Mu Če-inem došlo tento pátek v pohraniční vesnici Pchanmundžom. Oba státníci se na ni shodli na uzavření míru i úplné jaderné denuklearizaci Korejského poloostrova. Žádná konkrétní opatření ale z jejich jednání nevzešla.