"Severní Korea zastavuje od 21. dubna jaderné testy a vypouštění mezikontinentálních balistických střel," uvedla severokorejská agentura pro státní správu. Podle Čong-una jsou další testy zbytečné, protože jaderné schopnosti Pchjongjangu už "byly ověřeny". Informuje o tom BBC.

Překvapivé oznámení přišlo v době, kdy se Severní Korea připravuje na historická jednání s Jižní Koreou a Spojenými státy americkými. Kim Čong-un se má setkat příští týden se svým jihokorejským protějškem Munem Če-inem po více než deseti letech. Do června by pak měla následovat i schůzka s americkým prezidentem Donadlem Trumpem.

Obě zeměoznámení o zastavení jaderných testů ocenily.

"Je to velmi dobrá zpráva pro Severní Koreu a pro celý svět - velký pokrok!" tweetoval americký prezident.

Mluvčí jihokorejského prezidenta označil krok KLDR za "smysluplný pokrok, který rovněž přispěje k vytvoření velmi pozitivního prostředí pro úspěch nadcházejícího summitu Jih - Sever i následujícího severoamerického summitu".

K rozhodnutí pozastavit odpalování raket došlo v pátek během jednání ústředního výboru severokorejské vládnoucí strany, uvedla korejská ústřední tisková agentura (KCNA). Podle Kima Čong-una splnily severokorejské jaderné zkoušky své poslání a není nutné v nich pokračovat. To odpovídá i jeho předchozímu prohlášení, že testy jaderných a balistických střel byly dokončeny. 

Po šesti jaderných zkouškách má Severní Korea zřejmě dojem, že své stávající systémy nemusí vylepšovat," uvedla zpravodajka BBC Laura Bickerová v Soulu. Poukazuje ale také na to, že ačkoli Pchjongjang oznámil zastavení jaderných testů, neexistují žádné známky toho, že by se chtěl svého stávajícího arzenálu zbavit. 

Rozhodnutí o zastavení raketových testů souvisí i se zaměřením na hospodářský růst, tvrdí KCNA. Severokorejský vůdce údajně přislíbil, že "veškeré své úsilí" upne k rozvoji socialistického hospodářství.