Mají tam hrát jakousi roli nárazníkových sil mezi tureckou armádou, obsazující několik desítek kilometrů široký pás za hranicí se Sýrií, a syrskými vládními silami. Syrská armáda obsadila po bleskově uzavřené dohodě  s vedením syrských Kurdů velká města v oblasti a ve snaze zabránit tomu, aby do nich vnikla turecká armáda  a její spojenci.

Ostatně dohoda mezi Damaškem a vedením syrských Kurdů byla dosažena za ruského zprostředkování a podepsána symbolicky na ruské vojenské základně u Damašku. V Manbidži, klíčovém městě oblasti, se včera s vítězně vlajícími vlajkami na obrněných autech rozmístily jednotky ruské vojenské policie. Ty se pokusí zabránit přímému střetu syrské vládní armády s tureckými jednotkami. Jak uvedli ruští důstojníci, podařilo se jim tak konečně dostat do míst, kde jim v tom až dosud bránily rozmístěné síly USA.

Rusové si nyní v Manbidži navíc mohou hrát na mírotvorce a ochránce bezbranných civilistů. „Není to naše první mise tohoto druhu, takto tu působíme už více než půl roku a nikdy nevznikly s nikým problémy,“ uvedl pro Rossijskaju gazetu plukovník Sachar Sacharov.

Karty rozdává Putin

Ruský propagandistický web Sputnik pak umístil na své internetové stránky video, na němž syrská vládní armáda obsazuje chvatně opuštěnou americkou vojenskou základnu v Manbidži. Vojáci USA tam ani nestačili sbalit své vojenské stany. V některých stanech byla dokonce ponechána  i americká vojenská výstroj.

Tureckou invazi proti syrským Kurdům ruský prezident Vladimir Putin pochopil jako možnost, jak dostat ze Sýrie USA, ale i jak vládě Bašára Asada získat kontrolu nad zbytkem země, především oblastí dosud ovládanou syrskými Kurdy. „Turecko má právo na zajištění ochrany své hranice,“ uvedl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

„Všechny armády, které nejsou v zemi se souhlasem syrské vlády, ale musí Sýrii opustit,“ dodal. Putin také pozval na příští dny tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana do Moskvy na jednání o budoucnosti Sýrie. Rusko, ne USA, totiž teď rozdává karty.