Čtvrteční přehlídky, která se normálně odehrává až v dubnu, se údajně zúčastnily desítky tisíc lidí, a to buď jako přímí účastníci, nebo jako diváci. Zatím ale není jasné, jestli promluvil severokorejský vůdce Kim Čong-un, jak to dělával při podobných událostech v minulosti.

Režim totiž na přehlídku podle BBC nepustil zahraniční novináře. Informace proto přináší pouze jihokorejští diplomaté. „Vypadá to, že Severní Korea zahájila přehlídku v 10:30 místního času,“ uvedl anonymní vládní zdroj pro jihokorejskou agenturu Jonhap.

V předešlém roce vysílala Severní Korea armádní pochod živě na státní televizi a zahraniční novináři byli přizváni, aby o události informovali.

Postup KLDR kriticky zhodnotily Spojené státy, protože se demonstrace vojenských sil v únoru konala po dlouhých čtyřiceti letech.

Vojenská přehlídka byla zorganizována pouhý den před zahájením zimních olympijských her v Jižní Koreji, na které KLDR do jihokorejského Pchjongčchangu vyslala svou delegaci.

Jihokorejský prezident se má tuto sobotu setkat s olympijskou výpravou z KLDR, ve které bude přítomen mimo jiné například Kim Jong-nam, formálně nejvyšší představitel země, nebo sestra současného vůdce, Kim Jo-čong.

Podle České televize považuje Jižní Korea tuto vojenskou přehlídku za jasný vzkaz, že severokorejský režim neuhne z dosavadního směřování a vývoje jaderných zbraní. Lze prý proto předpokládat, že se ve vztahu obou zemí po olympiádě vše vrátí zase do starých kolejí.