Průmyslová výroba, která tvoří asi třetinu celkové produkce Severní Koreje, klesla dokonce o 8,5 procenta, což je rovněž nejhorší výsledek roku 1997. Na tovární výrobu nejvíce doléhají mezinárodní sankce, v jejichž důsledku země trpí akutním nedostatkem ropy a dalších energetických zdrojů. Stavebnictví kleslo o 4,4 procenta a nejméně bylo postiženo zemědělství, které se propadlo o 1,3 procenta.

„Sankce byl v roce 2017 silnější, než v roce 2016, řekl agentuře Reuters zástupce jihokorejské centrální banky. „Objem zahraničního obchodu výrazně poklesl se zákazem vývozu uhlí, oceli, ryb a textilních výrobků. Je obtížné to přesně vyčíslit, ale (zákazy vývozu) narušily průmyslovou výrobu,“ dodal.

„Letošní rok bude mnohem horší. Klesající obchod nejprve zasáhne Kimův režim a jeho vrcholné představitele. Později postihne i černý trh,“ řekl Reuters expert na severokorejskou ekonomiku ze Soulské národní univerzity. Černý trh přitom v současnosti představuje již 60 procent severokorejské ekonomiky.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v dubnu oznámil dokončení jaderného programu. Země se podle jeho slov nyní chce soustředit na budování „socialistické ekonomiky“ podle čínského vzoru na hospodářský růst.