„Úředník z Národní zpravodajské služby (NIS) se o informaci podělil za zavřenými dveřmi,“ řekl reportérům jihokorejský poslanec Kim Min-ki, podle kterého zatím není jasné, kde se severokorejský diplomat v současné době nachází, ani zda se nechystá přesunout do Jižní Koreje.

Kim Čong-un a Donald Trump na historickém summitu v Singapuru.
Kim je připraven na setkání s Trumpem. Varuje však před dalšími sankcemi

Podle Kima velvyslanec opustil svou rezidenci již na počátku listopadu, několik týdnů předtím, než mělo skončit jeho funkční období. Britský deník The Guardian s odkazem na jihokorejská média uvedl, že italské úřady „ochraňují“ diplomata na „bezpečném místě“ poté, co požádal o azyl některé ze západních zemí.

Zdroj z diplomatických kruhů v Římě však agentuře Reuters sdělil, že o něčem takovém nemá italské ministerstvo zahraničí žádné záznamy. Další zdroj následně uvedl, že Pchjongjang již na konci roku 2018 oznámil, že do Itálie pošle nového velvyslance.

Z privilegované rodiny

Čo působil v Římě jako velvyslanec od října roku 2017, kdy Itálie vyhostila tehdejšího severokorejského velvyslance na protest proti jaderným testům KLDR vyhostila. Osmačtyřicetiletý diplomat je podle jihokorejských médií „známý jako syn nebo zeť jednoho z nejvýše postavených představitelů režimu“.

Severokorejci, kteří slouží v zahraničí, jsou často nuceni zanechat v zemi své příbuzné, což je má od snahy emigrovat odradit. Čo však do Říma přišel v roce 2015 společně se svou ženou i dětmi, což naznačuje, že by informace o jeho příbuzenství s privilegovanou rodinou mohly být pravdivé.

Posledním diplomatem z KLDR, který uprchl na západ, se v roce 2016 stal tehdejší zástupce velvyslance v Londýně Tche Jong-ho, který našel útočiště v Jižní Koreji. Uvedl, že tak učinil poté, co mu bylo nařízeno vrátit se zpět do Pchjongjangu, aby svým třem dětem zajistil lepší budoucnost. Pchjongjang tehdy svého bývalého zaměstnance označil za „lidskou špínu“, která se snaží uniknout trestu za vážné zločiny.

Kim Čong-un a Mun Če-in
Navštívím Soul, potvrdil Kim Čong-un. Příští rok chce více summitů