„Vojáci spatřili zběha, který se pohyboval po východním okraji demarkační linie, která odděluje obě Koreje,“ uvedl v prohlášení jihokorejský generální štáb. Jihokorejské úřady nyní plánují vojáka ze severu vyslechnout, aby zjistili důvody a detaily jeho útěku.

Vůdce KLDR Kim Čong-un.
Plané sliby? KLDR prý nadále pracuje ve svém hlavním jaderném zařízení

Příčinou by podle britského deníku Express mohly být tenčící se zásoby potravin. Generální štáb uvedl, že ze strany severokorejských jednotek v oblasti, kde k překonání hraničního pásma došlo, nezaznamenal žádnou neobvyklou aktivitu.

Média na území Severní Koreje podle agentury AP o dnešním útěku neinformovala. Pchjongjang přitom v minulosti využil podobné případy k obvinění Soul z únosů či nabádání Severokorejců k útěku. Od utichnutí bojů korejské války uprchlo na jih přibližně 30 tisíc obyvatel, většina z nich volila cestu přes Čínu. 

K podobnému incidentu došlo i v listopadu loňského roku. Severokorejský voják prorazil kontrolní stanoviště v armádním vozidle a jeho bývalí kolegové po něm začali pálit. Utrpěl sice vážná zranění, ale přežil. Japonským médiím se minulý měsíc svěřil, že s ostatními vojáky popíjeli a dostali se do konfliktu. K útěku se rozhodl, protože se obával popravy.

Odzbrojení a odminování

Jižní Korea považuje vojenskou dohodu, která vytváří na hranici ochranné pásmo a zároveň bezletovou zónu, je klíčovým krokem k vybudování vzájemné důvěry, který může pomoci k udržení míru a zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. 

Jihokorejský ministr obrany v pátek informoval, že armády obou zemí dokončili odstranění 20 strážních stanovišť v předních liniích a odminovali část pohraničí, kde v nejbližší době zahájí společné pátrání po obětech korejské války z let 1950 až 1953.

Zdroj: Youtube

Ve spolupráci se Spojenými státy a Organizací spojených národů přistoupily Koreje na odzbrojení společného území pohraniční vesnice Pchanmundžom, která slouží jako místo pro vzájemná jednání představitelů obou zemí. Podle agentury AP by mohla být oblast v budoucnu zpřístupněna turistům, kteří by se zde mohli volně pohybovat.

Kim Čong Un
Jasný vzkaz Spojeným státům? Severní Korea otestovala novou zbraň