„Vojáci spatřili zběha, který se pohyboval po východním okraji demarkační linie, která odděluje obě Koreje,“ uvedl v prohlášení jihokorejský generální štáb. Jihokorejské úřady nyní plánují vojáka ze severu vyslechnout, aby zjistili důvody a detaily jeho útěku.

Příčinou by podle britského deníku Express mohly být tenčící se zásoby potravin. Generální štáb uvedl, že ze strany severokorejských jednotek v oblasti, kde k překonání hraničního pásma došlo, nezaznamenal žádnou neobvyklou aktivitu.

Média na území Severní Koreje podle agentury AP o dnešním útěku neinformovala. Pchjongjang přitom v minulosti využil podobné případy k obvinění Soul z únosů či nabádání Severokorejců k útěku. Od utichnutí bojů korejské války uprchlo na jih přibližně 30 tisíc obyvatel, většina z nich volila cestu přes Čínu. 

K podobnému incidentu došlo i v listopadu loňského roku. Severokorejský voják prorazil kontrolní stanoviště v armádním vozidle a jeho bývalí kolegové po něm začali pálit. Utrpěl sice vážná zranění, ale přežil. Japonským médiím se minulý měsíc svěřil, že s ostatními vojáky popíjeli a dostali se do konfliktu. K útěku se rozhodl, protože se obával popravy.

Odzbrojení a odminování

Jižní Korea považuje vojenskou dohodu, která vytváří na hranici ochranné pásmo a zároveň bezletovou zónu, je klíčovým krokem k vybudování vzájemné důvěry, který může pomoci k udržení míru a zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. 

Jihokorejský ministr obrany v pátek informoval, že armády obou zemí dokončili odstranění 20 strážních stanovišť v předních liniích a odminovali část pohraničí, kde v nejbližší době zahájí společné pátrání po obětech korejské války z let 1950 až 1953.

Ve spolupráci se Spojenými státy a Organizací spojených národů přistoupily Koreje na odzbrojení společného území pohraniční vesnice Pchanmundžom, která slouží jako místo pro vzájemná jednání představitelů obou zemí. Podle agentury AP by mohla být oblast v budoucnu zpřístupněna turistům, kteří by se zde mohli volně pohybovat.