"Kdo se dopouští sexuálního obtěžování, je hříšník. Je třeba trestat je bezvýhradně a bezpodmínečně. Ospravedlňovat sexuální obtěžování tím, jak byla žena oblečena nebo jak se chovala, znamená nepochopit, o co jde. Protože sexuální obtěžování je útok na ženu, na její svobodu a důstojnost," uvedla v prohlášení mešita Al-Azhar. Informuje o tom agentura AFP.

Podle studie organizací UN Women a Promundo přibližně 60 procent žen v Egyptě uvádí, že se stalo během loňského roku obětí nějaké formy sexuálního obtěžování. Oproti tomu tři čtvrtiny mužů a 84 procent dotázaných žen zastává názor, že ty ženy, které se "provokativně oblékají, si obtěžování zaslouží".

Video rozdělilo Egypťany

Tyto velké rozdíly ještě zdůraznila debata nad videem, jež nedávno umístila na internet egyptská žena. Video zachycuje muže, jenž jí prý dělal na káhirské ulici nevyžádané návrhy. Záběry ukazují řidiče, projíždějícího kolem stojící ženy, který následně zaparkuje své auto, přistoupí k ní a zve ji na kávu.

Video se začalo v sociálních médiích rychle šířit a vyvolalo širokou diskusi o tom, jak muž svou akci mínil a zda takové chování je, či není za hranou.

Podle některých diskutujících šlo o obtěžování vzhledem k tomu, jak nepřátelská atmosféra panuje na káhirských ulicích, kvůli níž se žena mohla cítit ohrožená.

Jiní naopak považují řidičovo chování za normální a poukazují na to, že nedělal žádná obscénní gesta.

A podle některých ohlasů si za všechno může žena sama, protože postávala sama na ulici, čímž dala jasně najevo, že o takový návrh stojí.

Diskuse vypukla během protestů

Veřejná diskuse o sexuálním obtěžování zesílila v Egyptě po povstání proti bývalému egyptskému prezidentovi Muhammadu Husní Mubárakovi v lednu 2011. Demonstrace žádající Mubárakovo svržení probíhaly zejména na jednom z hlavních káhirských náměstí, a sice na Náměstí Osvobození (náměstí Tahrír) a byly soustavně sledovány médii - to zviditelnilo také sexuální útoky, k nimž během protestů docházelo, a napomohlo to tomu, aby veřejnost podobné chování odmítla. 

V únoru 2013 vyšly do ulic ženy mávající hrozivě noži, aby tak symbolicky protestovaly proti sexuálnímu násilí. Trestným se stalo sexuální obtěžování v červnu 2014, pár dní před inaugurací nového prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísí, hodně žen si ale stěžuje, že úřady takové chování stále přehlížejí.