Novou vlnu nařčení zveřejnila organizace Solidarity for Young Skaters, která zastupuje mladé rychlobruslařky. Během tiskové konference na půdě jihokorejského parlamentu zástupci organizace uvedli, že získali svědectví dalších pěti sportovkyň, které byly svými trenéry zneužívány. Jejich jména však uvedena nebyla.

Případy vyplouvají na povrch díky rostoucí popularitě hnutí #MeToo, které si klade za cíl na podobné kauzy upozornit. Kromě dvojnásobné olympijské vítězky z tříkilometrové štafety v Soči (2014) a Pchjongjangu (2018) Shim Suk-hee a jejích pěti rychlobruslařských kolegyň se obvinění ze sexuálního násilí objevila i v dalších sportovních odvětvích. Obětmi se staly například mladé judistky či taekwondistky.

Bruslařský kmotr

Advokát Sohn Hye-won na tiskové konferenci uvedl, že jedna z údajných obětí byla během studia na Korejské národní univerzitě sportu (KNSU) opakovaně osahávána jedním z trenérů. Muž ji měl násilím přinutit k objetím a líbání a verbálně ji napadat poté, co mu bránila v dalším obtěžování.

Sohn zároveň vyzval k prošetření bývalého kouče národního týmu Jeon Myeong-gyu, který je v zemi považován za „kmotra“ rychlobruslení. Současný profesor na KNSU v minulosti čelil obviněním, že nadržuje svým oblíbeným atletům a trenérům, které vybírá pro mezinárodní klání. Nyní je podezřelý ze zastrašování obětí a zakrývání činů trenérů, kteří pro něj pracovali.

„Na bruslařské scéně docházelo k častému sexuálnímu násilí, ale útočníci ve většině případů nebyli potrestáni. K tomu docházelo proto, že trenéři patřili do kruhů KNSU pod vedením profesora Jeong Myeong-gyu,“ prohlásil Sohn, podle něhož se oběti obávaly odplaty, pokud by veřejně promluvily.

Tréninkové metody

Bruslařská organizace společně se Sohnem vyzvali prezidenta jihokorejského olympijského výboru Lee Kee-heunga a další vrcholné představitele jihokorejského sportu, aby ze své funkce odstoupili, protože nedokázali zajistit mladým sportovkyním bezpečí. Výbor podle agentury AP plánuje sestavit zvláštní komisi, která obvinění prošetří a vytvoří nová pravidla na ochranu sportovců.

Sexuální násilí je v Jižní Koreji podle expertů ve sportu na nejvyšší úrovni dlouhodobým problémem. Atleti musí žít v oddělených ubytovnách a podrobit se přísné hierarchii, kde mají trenéři naprostou kontrolu. Mladí Jihokorejci, kteří chtějí podávat co nejlepší výkony, jsou nuceni zanedbávat školy. Tím podle kritiků přicházejí o vzdělání a kariérní možnosti a zůstávají tak plně v rukou svých koučů, od kterých musí snášet nespravedlivé jednání.

Jižní Korea spojuje olympijské úspěchy s národní hrdostí. Pokud tedy sportovci dosahují patřičných výsledků, problémy související s tréninkovými metodami podle AP zůstávají v pozadí. Mladá generace sportovců v čele s Shim však proti nastolenému trendu bojuje. Úspěšná rychlobruslařka sérii oznámení odstartovala minulý týden, když svého bývalého trenéra Cho Jae-beoma obvinila, že ji od jejích 17 let opakovaně znásilňoval.

Další obvinění

Cho byl z národního týmu propuštěn krátce před olympijskými hrami v Pchjongjangu a v současnosti si odpykává desetiměsíční trest vězení za fyzické napadání atletů. Jeho právníci uvedli, že sexuální násilí vůči mladé rychlobruslařce odmítá.

Shim a její vystoupení na veřejnost dodalo odvahu i dalším jihokorejským sportovkyním. Svého bývalého trenéra ze střední školy například ze znásilnění obvinila bývalá judistka Shin Yoo-young. Bývalá taekwondistka Lee Ji-hye zase v televizním rozhovoru uvedla, že byla obětí sexuálního násilí již od šesté třídy. 

Vyšetřování obvinění ze sexuálního obtěžování zahájila také jihokorejská wrestlingová federace. Některé členky ženského národního týmu měly být osahávány trenéry během přípravy na loňské asijské hry v Jakartě a Palembangu.