Anna Stěpanovna Politkovská

(1958 - 2006)

zavražděna

Fotografie Anny Politkovské, pocházející z pojmenování promenády v pražské Stromovce jejím jménemFotografie Anny Politkovské, pocházející z pojmenování promenády v pražské Stromovce jejím jménemZdroj: Wikimedia Commons, NoJin, CC BY-SA 4.0

Byla redaktorkou opozičního ruského deníku Novaja Gazeta, spisovatelkou a výraznou kritičkou ruského postupu během druhé války v Čečensku. Ve svých textech varovala před totalitními rysy Putinova režimu, přičemž šéfa Kremlu označovala za bosse státní mafie. „Mými hrdiny jsou lidé, kteří chtějí být svobodní, jsou ale nuceni být znovu ozubenými koly. V impériu jsou jen ozubená kola,“ citoval ji třeba britský deník The Independent.

V roce 2006 byla ve výtahu bytového domu v centru Moskvy zastřelena ruská novinářka a spisovatelka Anna Politkovská:

Krátce po vraždě Anny Politkovské se u místa zločinu začali scházet lidé, kteří tam vytvořili první improvizovaný památník
Zabili ji Putinovi k narozeninám. Vražda Anny Politkovské naznačila pád Ruska

I o sobě říkala, že jejím cílem je přežít v podmínkách, které jí nadělil osud. Za svou novinářskou práci obdržela Anna Politkovská plno mezinárodních ocenění. V roce 2006 byla ale zastřelena v Moskvě – 7. října, v den Putinových narozenin. Vrahy byli zřejmě Čečenci vyslaní neoficiálním prezidentem autonomní Čečenské republiky Ramzanem Kadyrovem, který po jejím zastřelení volal již dva roky předtím.

Opoziční média vraždu označila za „krvavý dárek k vůdcovým narozeninám“. Západ vzdal novinářce poctu. Od roku 2020 se kupříkladu v pražské Bubenči nachází promenáda Anny Politkovské.

Zdroj: Youtube

Alexander Valterovič Litviněnko

(1962 - 2006)

zavražděn

Alexander Valterovič Litviněnko.Alexander Valterovič Litviněnko.Zdroj: ČTK

Od roku 1988 agent KGB, později FSB, který měl osobní kontakty s šedými eminencemi Kremlu Alexandrem Bortnikovem a Nikolajem Patruševem. V roce 1998 na tiskové konferenci oznámil, že dostával rozkazy v rozporu se zákony. Údajně vynesl informace o chystaných operacích v Gruzii.

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj tento týden zemřel ve vězeňském táboře:

Opoziční předák Alexej Navalnyj.
Kritik Putina Navalnyj zemřel. Zkolaboval na procházce, uvedla vězeňská služba

Následující rok byl zatčen a umístěn do vazební věznice obávaného moskevského vězení Lefortovo. Po osvobození následovala další obvinění. V květnu 2001 získal politický azyl ve Velké Británii, kde byl v Londýně 23. listopadu 2006 zabit. Radioaktivním poloniem ho měl podle neoficiálních informací zavraždit agent FSB Dimitryj Kovtun, který za záhadných okolností – údajně na covid – zemřel v červnu 2022.

Zdroj: Youtube

Boris Jefimovič Němcov

(1959 - 2015)

zavražděn

Boris NěmcovBoris NěmcovZdroj: Wikimedia Commons, Dhārmikatva, volné dílo

Za prezidentství Borise Jelcina byl tento matematik a fyzik v letech 1997 a 1998 místopředsedou vlády, za Putina opozičním politikem. Měl liberální pohled na svět. Do roku 2010 byl Boris Němcov jedním z lídrů Svazu pravicových sil, poté hnutí Solidarita. Účastnil se protestů proti Putinově stylu vládnutí a v letech 2007 až 2011 byl třikrát zatčen, jednou dokonce odsouzen k patnácti dnům vězení. Organizace Amnesty International ho označila za vězně svědomí.

V roce 2022 zemřelo během tří měsíců za záhadných okolností sedm ruských oligarchů, někteří společně se svými ženami a dětmi:

Zabili rodinu a pak sebe? Záhadná úmrtí ruských oligarchů vyvolávají pochyby

V únoru 2015 byl krátce před půlnocí čtyřikrát zasažen neznámým střelcem v centru Moskvy. Na následky střelby zemřel. Celý rok před vraždou Němcova sledoval agent FSB Valerij Sucharev, který se specializuje na stíhání a likvidaci i méně známých odpůrců Kremlu. Podle novinářů z holandského webového portálu Bellingcat byl zapojen i do likvidace Alexandra Litviněnka v Londýně. V roce 2020 pražští radní jednomyslně schválili přejmenování náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova. Setkalo se to s nevolí Kremlu.

Zdroj: Youtube

Irina Slavina

(1973 - 2020)

dohnána k sebevraždě

Irina SlavinaIrina SlavinaZdroj: Wikimedia Commons, Semyon Orlov, volné dílo

Byla šéfredaktorkou opozičního deníku Koza Press Nižnyj Novgorod, jehož heslo zní „zprávy a analytika a žádná cenzura“. Slavina publikovala kupříkladu sérii článků o prorůstání mafie do státní zprávy, o militarizaci dětí na základních školách, o chystaném útoku na Ukrajinu nebo o praktikách, které vedly k uvěznění a následnému omilostnění podnikatele Michaila Chodorkovského.

Jak ruská policie zatýká "nepřátele státu"?

Ruská policie zatýká "nepřátele státu". Ilustrační foto
Nepřátelé národa. Rusové sepisují seznamy, obsahují agenty, novináře i umělce

Ocitla se proto v hledáčku kremelské moci a 1. října 2020 do jejího bytu vtrhlo policejní komando, které jí zabavilo počítače, telefony a veškeré dokumenty. Den na to se novinářka před budovou ministerstva vnitra v Nižnym Novgorodu polila hořlavinou a zapálila. Na následky popálenin zemřela. V dopise na rozloučenou napsala, že jí a její rodině bylo dlouhodobě vyhrožováno smrtí. „Žádám vás, abyste z mé smrti obvinili Ruskou federaci,“ napsala na sociální síť Facebook.

Zdroj: Youtube

Michail Borisovič Chodorkovskij

(1963)

žije v zahraničí

Michail ChodorkovskýMichail ChodorkovskýZdroj:  Wikimedia Commons, Elena Ternovaja, volné dílo

Známý ruský podnikatel a ropný magnát, který založil hnutí Otevřené Rusko. Podnikatelským aktivitám se hojně věnoval v devadesátých letech, kdy vznikala oligarchická síť. V roce 2003 začal být kvůli tomu vyšetřován. Soud jej opakovaně uznal vinným za údajné daňové úniky, praní peněz a krádeže ropy.

Ruská média loni v srpnu oznámila, že po havárii soukromého letadla zemřel šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin:

Šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin je zřejmě po smrti. Havárie letadla je stále zahalena tajemstvím
Záhadná smrt Prigožina: Co vše se o nehodě ví, o čem se spekuluje, reakce Ruska

Chodorkovskij proces označil za politický. „Byrokratický a právní donucovací systém může vše, co chce. Neexistuje právo na soukromé vlastnictví. Člověk, který se dostane do sporu se systémem, nemá žádná práva,“ uvedl mimo jiné v závěrečné řeči u soudu. Evropský soud pro lidská práva v červenci 2013 rozhodl, že proces politický není. Zároveň však uznal, že byla porušena Chodorkovského práva na spravedlivý proces a na respektování soukromého a rodinného života.

V prosinci 2013 mu prezident Putin udělil milost a jeho jedenáctiletý trest tím byl asi o osm měsíců zkrácen. Posléze Chodorkovskij odjel do Berlína, požádal tam o vízum do Švýcarska, kde má ženu a tři děti.

Zdroj: Youtube

V roce 2021 jej činitelé ruského ministerstva vnitra zařadili na seznam takzvaných zahraničních agentů. „Aby se udrželo nadšení pro Putina, je třeba čím dál větších dávek drogy zvané nacionalistický šovinismus. Dějiny ukazují, že to končívá špatně. Putin vyvolává nálady, které ho kdykoli mohou smést, to je podstata každé masové hysterie,“ charakterizoval v minulosti ruského vůdce.

Pussy Riot

Pussy RiotPussy RiotZdroj: Wikimedia Commons, Igor Mukhin, volné dílo

Ruskou feministickou performativní uměleckou skupinu Pussy Riot založila v roce 2011 dnes již její bývalá členka Naděžda Tolokonnikovová. Skupina na sebe výrazně upozornila v roce 2012 vystoupením v moskevské katedrále Krista Spasitele, kterým se chtěla vymezit proti stylu vládnutí Putina a jeho vazbě na pravoslavnou církev. Následovalo zatýkání a obvinění z chuligánství. Dvě tehdejší členky (Marja Aljochinová a Tolokonnikovová) byly odsouzeny ke dvěma letům vězení a jedna (Jekatěrina Samučevičová) k podmínce. Proces s členkami Pussy Riot odsoudily mimo jiné mezinárodní lidskoprávní organizace. Členky do skupiny přicházejí a odcházejí z ní, některé žijí v zahraničí.

Zdroj: Youtube

Další Putinovi oponenti

Andrej Borisovič Zubov (1952)

Historik, který se specializuje na ruské dějiny – Putinovým režimem byl donucen k exilu, v současné době přednáší na brněnské Masarykově univerzitě. „Mnoho lidí mě varovalo – se stávajícím (kremelským) režimem nelze hrát podle jeho pravidel,“ uvedl mimo jiné.

Michail Kasjanov (1957)

Bývalý předseda ruské vlády – dříve spolupracovník Putina, v současnosti jeho tvrdý kritik. Kremlem byl označen za zahraničního agenta, nyní žije v exilu. Podle něj Putin potřebuje k mobilizaci veřejnosti vnitřního nepřítele. „To je hlavní způsob, jak si chce udržet moc. A způsob, jak vysvětlit Rusům, proč v zemi k ničemu pozitivnímu nedochází. Protože nás Západ brzdí, ohrožuje, chce nás ovládnout,“ popsal.

Dmitrij Andrejevič Muratov (1961)

Spoluzakladatel a dlouholetý šéfredaktor opozičního listu Novaja Gazeta a člen opoziční politické strany Jabloko, držitel Nobelovy ceny za mír. V roce 2023 byl Putinovým režimem označen za zahraničního agenta.

Ivan Kolpakov (1983)

Šéfredaktor opozičního serveru Meduza, který provozuje server v exilu z lotyšsské Rigy.

Garri Kimovič Kasparov (1963)

Šachový velmistr a opoziční demokratický politik. Má nejen ruské, ale i chorvatské občanství. Je předsedou Nadace pro lidská práva a žije v New Yorku.

Vladimir Vladimirovič Kara-Murza (1981)

Opoziční demokratický politik a novinář, viceprezident neziskové organizace Otevřené Rusko a hlavní politický poradce think-tanku Institute of Modern Russia v New Yorku.

Ljubov Eduardovna Sobolová (1987)

Opoziční politička a aktivistka, která spolupracovala mimo jiné s Alexejem Navalným. Právnička, jež založila Fond boje s korupcí. V roce 2021, přes soudní zákaz, opustila Rusko.

Viktor Anatoljevič Šenderovič (1958)

Scénárista, satirik, moderátor a ochránce lidských práv, který v roce 2022 opustil Rusko.

Sergej Guriev (1971)

Ekonom žijící v Paříži. Je jedním ze zakladatelů Protiválečného Ruska. Tam působili či působí i Chodorkovskij, Kasparov, Kara-Murza, Sobolová nebo Šenderovič.

Záhadné pády z okna

• 26. prosince 2022: Ruský podnikatel a poslanec za vládní stranu Jednotné Rusko Pavel Antonov, jenž kritizoval teror na Ukrajině, zemřel na dovolené v Indii po pádu z okna hotelového pokoje ve třetím patře.

• 29. června 2023: Viceprezidentka ruské Loko-Banky Kristina Bajkovová, která upozorňovala na možné ekonomické dopady války na Ukrajině, vypadla z okna svého bytu v Moskvě.

• 28. prosince 2023: Místní zastupitel za vládní stranu Jednotné Rusko Vladimir Jegorov, který kritizoval systém mobilizace do války na Ukrajině (kdy jsou odváděni především muži z odlehlých sibiřských oblastí), zemřel po pádu z okna ve třetím patře svého bytu v sibiřském městě Tobolsk.

• Během ruské agrese na Ukrajině bylo zaznamenáno více podobných případů, jen v roce 2022 minimálně třináct.