O záměrech zločinců hovořil policejní informátor v rámci procesu s příslušníky sicilské mafie v Palermu.

„Představte si, že by se Itálie probudila a již nemohla najít věž v Pise," citoval svědek La Barbera mafiánského bosse Nina Gioého, který ve vězení nakonec spáchal sebevraždu. La Barbera přiznal, že spolu s několika spolupracovníky začal organizovat potenciální útoky podle šéfova přání.

Nezákonný pakt

Italská justice vede proces s mafiánskými bossy z Cosa Nostry, ale i s bývalými vysokými představiteli Itálie na základě obžaloby, že v 90. letech uzavřeli nezákonný pakt o neútočení. Mezi obžalovanými je například někdejší ministr vnitra Nicola Mancino či dřívější šéf sicilské odnože mafie Cosa Nostra Salvatore Riina, který si už odpykává doživotní trest za jiné zločiny.

Pro italskou veřejnost je proces připomínkou temné éry posledních dvou desetiletí 20. století, která vyvrcholila mafiánskými vraždami sicilských prokurátorů Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina v roce 1992. Podle žalobců tehdejší ochota státu s mafií vyjednávat a nabídnout jí určité ústupky – včetně snížení trestů pro její odsouzené členy – zločineckou organizaci povzbudila k dalšímu krvavému řádění.