Lidé na sociálních sítích popsali scénu jako „biblickou“. Řada z nich navzdory varování úřadů neváhala a ještě v neděli vyrazila pro rybu zdarma k obědu. Další si přivstali a vyrazili na sběr ryb ještě v pondělí ráno. Někteří z nich si pro ryby troufli i do stále ještě neklidných vln přístavu.

V ulicích města se poté otevřela řada improvizovaných stánků s kbelíky plnými nasbíraných mořanů zlatých neboli pražem královských. Kbelík s pěti rybami bylo možno pořídit podle svědectví deníku Times of Malta za deset euro (257 korun). Dvojnásobné množství ryb pak vyšlo na 20 euro (513 korun).

Na nečekanou situaci okamžitě zareagovaly i místní restaurace. Řada z nich okamžitě do pondělního menu nasadila výhodnou nabídku na rybí speciality.

Ne všichni však chtěli své úlovky okamžitě zpeněžit. Skupina Syřanů žijících na Maltě nasbírané ryby rozdala svým rodinám a sousedům. „Nabízeli jim za ně peníze, ale oni odmítli, protože je považují za požehnání od Boha,“ napsal na facebooku syrsko-maltský sociální pracovník Omar Rababah.

Nejhorší incident za 30 let

Mnohem menší nadšení z nečekané nadílky projevila rybí farma P2M, které deníku Times of Malta potvrdila, že se jedná o její "úlovek".

„Nevíme, zda byly ryby vyzdviženy z ohrad vlnami nebo ohrady poničilo drsné počasí. Moře je stále příliš rozbouřené, abychom to mohli na místě zkontrolovat,“ uvedl Robert Aquilina ředitel společnosti P2M.

Podobný incident podle jeho slov zažila rybí farma i v roce 2012. Tehdy však nebyla situace tak vážná. „Je to nejhorší případ, jaký jsme tu měli za 30 let,“ dodal.