„Byla jsem deset metrů od mostu, když se zhroutil jako by byl z mouky. Stále mám tu scénu před očima. Lidé, kteří padali, zatímco se most rozpadal. Osobní auta i náklaďáky,“ citoval list La Repubblica jednu z obyvatelek Janova, jež se v okamžiku pádu procházela na ulici pod mostem.

Očitým svědkem neštěstí byl i Davide Ricci. „Viděl jsem ten pád mostu na vlastní oči. Zřítil se asi dvacet metrů před mým autem. Nejprve se rozpadl centrální pilíř a pak vše ostatní,“ řekl deníku La Stampa.

Podle mluvčího italské civilní dopravy se na mostě v době neštěstí nacházelo 35 osobních aut a tři kamiony. Řidičem jednoho z vozů byl šestatřicetilý hasič Davide Capello. „Silnice přede mnou najednou zmizela a pak už jsem jen padal. Auto ale muselo něco zbrzdit, protože náraz nebyl tak silný, jak by se dalo čekat. Moji kolegové mi řekli, že je zázrak, že jsem z nehody vyvázl prakticky nezraněn,“ uvedl.  

Zdroj: Youtube

Štěstí měl také Corrado Cusano, jenž po kritické části mostu přejížděl asi dvacet sekund před jejím zhroucením. „Slyšel jsem nějaký hluk, takže jsem se otočil a sledoval, jak most padá,“ popsal ve vysílání televizní stanice Rai.

Web deníku Corriere Della Sera informoval i o osudu jednoho z řidičů kamionů, který z neštěstí vyvázl s poraněnou kyčlí a ramenem. „Vylíčil nám, že nejprve uslyšel obrovský rachot a následně byl vymrštěn z kamionu, který spadl. On ale jako zázrakem přežil,“ uvedl reportér listu.

Za příčinu neštěstí označují italská média špatný technický stav mostu. Podle agentury ANSA došlo k neštěstí bezprostředně poté, co do jednoho z pilířů udeřil blesk. Alespoň to vyplývá z některých svědectví obyvatel Janova. „Blesk uhodil do spodku pilíře. Pak se začal drolit cement, všechno se zhroutilo a nastal konec světa,“ popsal události jeden ze členů čtyřčlenné rodiny, která tragédii přihlížela.

Podle janovské policie při neštěstí zahynulo 42 osob. Mezi potvrzenými oběťmi jsou kromě Italů i občané Francie a Chile. Tragédie mimo jiné zasáhla tříčlennou italskou rodinu, která mířila na dovolenou na Sardinii. Čtyřiačtyřicetiletý Roberto Robbiano, jeho o tři roky mladší žena Ersilia a devítiletý syn Samuele ale pád mostu nepřežili. 

Kromě devítiletého chlapce zemřely také dvě další děti ve věku dvanáct a třináct let.

Stavbu vysokou 45 metrů držely tři hlavní železobetonové pilíře s nosnými závěsy o přesně dvojnásobné výšce. Jejich vnitřní část podepírala trámovou konstrukci, vnější se tyčila nad most a nesla betonové závěsy, na kterých visela tíha mostu.

Most, který je součástí dálnice A10 představoval významnou spojnici s italskou riviérou a jižním pobřežím Francie. Na jeho pádu se mohl podepsat zvýšený provoz težkých nákladních aut, na něž most původně nebyl stavěný.