Rakouský nejvyšší soud uzavřel kauzu o poručnictví pro šimpanze. Před dvěma dny soud definitivně rozhodl, že šimpanz není „osobou“ a nemá tudíž nárok na kurátora.
Aktivisté za práva zvířat se nyní obávají, že šestadvacetiletý Matthew Hiasl Pan, samec dovezený ze Sierry Leone, ztratí v Rakousku domov.
Celý proces byl zahájen v únoru loňského roku, když Panův útulek, který sdílel se stejně starou samicí Rosi, zbankrotoval.
Jeho údržba stojí přibližně 118 tisíc korun měsíčně. Takovou částku by aktivisté mohli získat od dárců, nebýt rakouského zákona, podle něhož osobní dary může přijímat pouzečlověk.
Aktivisté za práva zvířat mohli založit fond, ale ani ten by jim nezaručil, že by šimpanz nebyl prodán do zahraničí. Obávali se totiž, že jinde Pan nebude pod striktní ochranou rakouských zákonů.
Jediným východiskem pro aktivisty bylo nechat Pana uznat osobou, (ovšem ne člověkem) aby mu mohli sjednat kurátora. Bez toho zůstává šimpanz tím, čím je a nemá žádný legální statut.

„Otázkou je, jestli je šimpanz věc bez vlastních potřeb, nebo osoba s vlastními potřebami,“ zastával během procesu názor Martin Balluch, prezident ochránců zvířat.