„Dnes máme severní Gazu a jižní Gazu,“ řekl v neděli podle zpravodajského webu The Times of Israel mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Také uvedl, že vojáci budou umožňovat civilistům odchod ze severu Gazy, kde podle sobotního vyjádření Washingtonu zůstávalo až 400 tisíc lidí.

Izraelci tuto oblast označují za hlavní působiště Hamásu, který 7. října podnikl bezprecedentní útok na izraelské území a povraždil na 1400 lidí a další více než 200 unesl. Izrael deklaroval cíl militantní skupinu zničit a minulý víkend za pokračujícího bombardování Pásma Gazy zahájil pozemní invazi. I tento vývoj provázelo odstřižení Palestinců od internetu a telefonních linek.

Palestinská komunikační společnost Paltel v neděli nový výpadek oznámila s tím, že „izraelská strana odpojila servery“. „S lítostí oznamujeme kompletní výpadek komunikací a internetových služeb v Gaze,“ uvedl Paltel, což je podle agentury Reuters největší poskytovatel telekomunikačních služeb v Pásmu Gazy. Výpadek podle zpravodajské společnosti BBC potvrdila organizace Netblocks, která monitoruje přístup k internetu ve světě. Podle ní čelí Palestinci třetímu „blackoutu“ za poslední měsíc.

Odstřižení od internetového a telefonního spojení může ještě prohloubit chaos, který v hustě zalidněné oblasti panuje v důsledku masivního izraelského bombardování. Minulý týden se objevovaly výpovědi, že lidé neměli informace o aktuálním dění ani o svých blízkých a že sanitky vyjížděly pro raněné jen na základě toho, odkud řidiči slyšeli exploze.

Záchranářská organizace Palestinský červený půlměsíc v neděli uvedla, že opět ztratila kontakt se svými týmy v Gaze. Mluvčí Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) zase agentuře AP řekla, že úřad ztratil kontakt s „drtivou většinou“ svých pracovníků v bojové zóně.

Tamní vláda řízená Hamásem mezitím oznámila, že Izraelci podnikají nálety na místa kolem nemocnic na severu Gazy, včetně nemocnice Šífa, před níž v pátek izraelský úder zasáhl sanitku. Izraelská armáda 5. listopadu znovu obvinila Hamás, že nemocnice využívá pro své operace namířené proti židovskému státu. Mluvčí Hagari pak podle agentury AFP oznámil, že Izraelci večer podnikali „významné údery“, které budou pokračovat v noci i v následujících dnech.

Podle činitelů v Gaze izraelské bombardování od 7. října zabilo téměř 10 tisíc lidí včetně tisíců žen a dětí.