Švédský předseda vlády Stefan Lofven již jmenoval nástupce odstupujících ministrů vnitra a infrastruktury. „Nechci uvalit Švédsko do politické krize,“ nechal se slyšet premiér.

Aféra se týká i ministra obrany, ten si svůj post ale snaží zuby nehty udržet, navzdory tlaku opozice. Informoval o tom server BBC.

Celá akce začala před dvěma roky kontraktem na IT zabezpečení osobních dat, se kterými ministerstva pracují. Od švédské dopravní agentury Transportstyrelsen vyhrála kontrakt IBM, která zaúkolovala své subdodavatele v Česku a Srbsku.

Palubní deska s počítačem
Ukrást auto přes mobil? Data zneužívaly i autopůjčovny

Generální ředitelka agentury Maria Agren ignorovala navzdory všem doporučením tři zásadní nařízení – Národní bezpečnostní akt, Akt personálních dat a Veřejných a soukromý akt.

Podle slov agentury ministři doslova „vydali klíče od království“.

„Je to neštěstí. Švédsko i Švédové jsou ohroženi,“ nechal se slyšet premiér Lofven.

K celé policejní a armádní databázi měli přístup tři čeští IT technici. Dostali se například k záznamům a svědectví kriminálních činů, nebo ke správě vojenských a policejních vozidel. Pro jejich oči byl odkryt i seznam podezřelých, kteří ani nemuseli vědět, že jsou předmětem vyšetřování. Technici mohli všechna tato data libovolně měnit, či mazat.

Na veřejnost se kauza dostala až nyní. Toto úterý totiž před parlamentními výbory ministři vysvětlovali, jak se o bezpečnostním pochybení švédské dopravní správy Transportstyrelsen dozvěděli a proč informace nebyly zveřejněny dřív.

Červený mravenec je hrozbou pro celou Austrálii
Austrálii ohrožuje červený mravenec. Dokáže zabít i člověka

Opozice se zřejmě bude snažit vyvolat hlasování o důvěře vlády. K tomu potřebují alespoň 175 hlasů z 349 poslanců švédského parlamentu. Předpokládalo se ale, že odstoupí i premiér a budou následovat předčasné volby.

Ministra vnitra Anderse Ygemana nahradil Morgan Johansson, který doposud působil jako ministr spravedlnosti. Ministryni infrastruktury Annu Johanssonovou vystřídal Tomas Eneroth, který byl dosud šéfem sociálnědemokratických poslanců.

Švédská IBM situaci odmítla komentovat. Podle všeho je v tom firma ale nevinně.

Video: politická krize ve Švédsku

Zdroj: Youtube