Referendum o nezávislosti Skotska je nyní vysoce pravděpodobné, řekla Sturgeonová.

"Je nepředstavitelné, že by britská vláda další referendum o nezávislosti zablokovala," soudí premiérka. Skotsko začne chystat legislativní kroky pro uspořádání referenda a všemožně se zasadí o to, aby zůstalo součástí EU, prohlásila.

Mnoho lidí, kteří předloni v prvním referendu o nezávislosti hlasovali proti, teď svůj názor mění, pokračovala Sturgeonová. Rozhodne-li skotský parlament, že druhé referendum o nezávislosti je nejlepší cestou k tomu, aby Skotsko zůstalo v Evropě, pak se hlasování musí uskutečnit ještě před koncem jednání Londýna o odchodu z unie.

Zatímco ve Spojeném království jako celku hlasovalo podle výsledků referenda pro brexit 52 procent voličů, ve Skotsku bylo naopak 62 procent lidí proti odchodu Británie z EU. "Chceme učinit všechno pro to, aby výsledek hlasování ve Skotsku měl reálný efekt," řekla premiérka.

Sturgeonová už před referendem spekulace o vypsání dalšího referenda o nezávislosti nevyvrátila. Řekla, že její vláda "by zvažovala všechny možnosti, aby ochránila své vztahy s Evropou a Evropskou unií", pokud by Skotsko muselo čelit výhledu na odchod z unie proti demokratické vůli svých občanů.

Online reportáž

Britové rozhodli o budoucnosti. Velké Británii řekli ne

Celá on-line reportáž ZDE