"Jsem hrdá, že jsem mohla tento průlomový zákon svým hlasem podpořit," uvedla na twitteru skotská premiérka Nicola Sturgeonová. "Skotsko bude první zemí na světě, která poskytne zdarma menstruační potřeby všem, kdo je potřebují," dodala a označila zákon za důležitý pro všechny ženy a dívky.

Nový zákon zavádí právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách.

Za přijetí zákona dlouhá léta lobbovala labouristická poslankyně Monica Lennonová. Dnes uvedla, že je schválení normy prvním krokem na cestě k ukončení "stigmatizace menstruace" ve skotské společnosti. Dalším krokem by podle ní měla být lepší osvěta na školách a lepší podmínky pro ženy v práci.

Podpora od všech stran parlamentu

Lennonové se podařilo k podpoře zákona přesvědčit všechny strany skotského parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, neboť považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Na straně labouristické poslankyně za normu bojovala řada odborových svazů, organizací bojujících za práva žen i charitativních organizací, podle kterých ženy a dívky v potravinových bankách často shánějí právě i hygienické potřeby.

Takzvaná menstruační chudoba, kdy si ženy nemohou dovolit koupit každý měsíc hygienické pomůcky, podle charitativních organizací výrazně vzrostla během pandemie covidu-19.

Skotská poslankyně Lennonová doufá, že se nový zákon stane vzorem i pro další země. Je totiž podle ní "příležitostí, jak zabezpečit důstojnost všem ženám, dívkám a lidem, kteří menstruují".