Tvrdí to Skotka Sue Smithová, která bojuje za práva východoevropských migrantů. Ve středu o její kampani informoval internetový server BBC.

Farmáři Východoevropany často nalákají na lukrativní práci, ale po příjezdu je ubytují votřesných podmínkách a za mizerný plat. Dělníci se ale bojí věc nahlásit, aby nepřišli o práci.

O pracovní podmínky Čechů, Poláků i jiných se Smithová začala zajímat vroce 2005 po vraždě českého dělníka. Ve skotském Arbroath ho tehdy zabil drogově závislý muž.

„Dostala jsem se na několik farem a viděla jsem ty podmínky na vlastní oči,“ svěřila se Smithová. Pracovníci spí na nepovlečených, špinavých matracích, často nemají elektřinu ani vodu.

„V některých případech jim jde doslova o život, protože žijí vnebezpečných podmínkách,“ dodal šéf místní charitativní organizace pro bezdomovce James Jopling.

Jeho slova dokazuje smrt dalšího Čecha vdubnu letošního roku. Petr Adamík uhořel vArbroath v karavanu, který stál na nepovoleném místě, kde žilo několik dalších dělníků z východu.

Britští bojovníci za jejich práva vyzvali nečinné místní úřady, aby se začaly narůstajícím problémem důkladně zabývat.