Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyjádřil přesvědčení, že Rusko porušilo mezinárodní zákony o použití chemických zbraní, když otrávilo bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Ačkoli spojené státy od počátku obviňovaly ruskou stranu, Trumpova administrativa dosud formálně neaplikovala sankce podle amerického zákona o chemických zbraních.

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na summitu v Helsinkách.
Výsledky jednání v Helsinkách? Putin chce s Trumpem řešit jaderné zbraně i Sýrii

Sankce jsou podle zákona z roku 1991 o eliminaci chemických a biologických zbraní rozděleny na dvě části. Ta první, která má bezprostředně omezit export a finance, však bude mít zřejmě pouze omezený dopad, protože se překrývá s dalšími již platnými sankcemi, například těmi v souvislosti s prodejem zbraní do Ruska.

Rusko přijde o miliardy

Mnohem větší dosah podle NBC bude mít zákaz udělování licencí na export zboží souvisejícího s národní bezpečností, které v minulosti zahrnovaly i produkty jako jsou elektronická zařízení a komponenty, nebo testovací a kalibrační přístroje pro oblast letectví. Před uvalením sankcí se takové transakce posuzovaly jednotlivě.

„Nová omezení by mohla Rusko odříznout od dodávek v hodnotě milionů dolarů,“ uvedl pro NBC pod podmínkou anonymity vyšší úředník z amerického ministerstva financí ještě před oficiálním oznámení sankcí.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Medveděv varuje NATO: Přijetí Gruzie může vyvolat „hrozivý konflikt“

Zákon o chemických zbraních byl naposledy použit v březnu, když Trumpova administrativa rozhodla, že Severní Korea použila chemikálie k vraždě nevlastního bratra vůdce Kim Čong-una na letišti v Malajsii. Sankce proti spojeným státům vstoupí v platnost během patnácti dnů.

Sankce proti Rusku přichází ve chvíli, kdy se Trumpův tým národní bezpečnosti snaží bojovat proti dlouhotrvajícímu přesvědčení světové veřejnosti, že se americký prezident vyhýbá krokům proti Vladimiru Putinovi a Moskvě.

Otravu způsobil novičok

Bývalý ruský vojenský důstojník Sergej Skripal, který byl usvědčen ze špionáže pro Velkou Británii, byl v březnu společně se svou dcerou otráven chemickou látkou Novičok, která byla vyrobena na území bývalého Sovětského svazu. Později byli látce vystaveni další lidé, z nichž jeden na následky otravy zemřel. Moskva jakékoli spojení s incidentem popírá.

Donald Trump
Kdo bude obchodovat s Íránem, nebude obchodovat s USA, hrozí Trump

Krátce po otravě agenta se Spojené státy připojily k Velké Británii, Německu a Francii v tvrzení, že je velice pravděpodobné, že za útokem stojí právě Rusko. Trumpova administrativa následně vyhostila několik ruských diplomatů, kteří podle ní v zemi sloužili jako špioni Moskvy. 

Vesmírný program bude pokračovat

Ačkoli americký prezident schválil převážnou většinu sankcí, rozhodnutí obsahuje i některé výjimky. Specifické oblasti, které by za normálních okolností byly součástí sankcí, zůstanou v případě Ruska nedotčeny. Jedná se zejména o vesmírný výzkum, v rámci kterého Spojené státy a Rusko úzce spolupracují a uvalená sankce by pro americké astronauty představovala značný problém.

Vyňaty budou i subjekty s ruskými kořeny, které jsou však plně vlastněné americkými společnostmi. Trumpova administrativa tento krok podle NBC vysvětluje tím, že nechce nespravedlivě postihnout americké podnikatele. Povolena bude i mezinárodní pomoc nestátním organizacím, které bojují za lidská práva a dodržování zákonů.

Ruský prezident Vladimir Putin
Rusové znovu zavádějí funkci politruků. Putin ji obnovuje po 27 letech