Firma na svých webových stránkách uvedla, že její technici pracují na odstranění problému, zatím ale neupřesnila, kdy by se jí mohlo podařit závadu odstranit.

Závada se podle Jana Hübnera z české pobočky Skype dotkla prakticky všech uživatelů globálně, tedy i zákazníků v ČR. "Problém ještě přetrvává. Dochází k výpadku řídicího serveru. Problém by měl být vyřešen do odpoledne, ale nedá se tato skutečnost 100procentně potvrdit," uvedl pro ČTK.

Firma prostřednictvím blogu poslala v 07:00 SELČ klientům vzkaz, že se na odstraňování softwarové chyby stále pracuje. Problémy se poprvé vyskytly ve čtvrtek a Skype odhadla, že za 12 až 24 hodin chybu opraví. Skype umožňuje ve své síti volat zdarma, za poplatek umožní volat i do sítí telekomunikačních operátorů. Společnost je součástí americké aukční síně eBay.

Na internetu se mezitím začalo spekulovat, že softwarový systém firmy se zhroutil, nebo že se Skype stala obětí útoku hackerů. To ale lidi ze Skype odmítli. "Naše zákazníky máme příliš rádi na to, abychom dopustili něco takového," napsal v jednom blogu zástupce Skype Villu Arak. Za problémem je prý špatně fungující algoritmus.

Skype má téměř 200 milionů účtů a v každou chvíli jich je aktivních pět až šest milionů. V lednu se dokonce stalo, že v jednu chvíli bylo připojeno na devět milionů lidí. Služba Skype běží na více operačních systémech, včetně Windows, Mac OS X, PocketPC a Linux. Skype má od letošního května v Česku vývojové centrum.