Včerejší summit s Putinem Trump označil za „krok směrem k jasnějším zítřkům“. Server Politico si tak všiml odlišného přístupu amerických prezidentů k východní zemi. Trumpův předchůdce Barack Obama Rusko označil za vyčerpaného regionálního hráče, současný americký prezident však Putina pochválil jako svého konkurenta.

Šéf Bílého domu během své návštěvy starého kontinentu na adresu svých tradičních spojenců nešetřil kritikou. Podobné chování Trump vykazoval minulý měsíc na jednání skupiny G7 v Kanadě, odkud odjel o den dříve a nepodepsal závěrečné komuniké, na kterém se všichni spojenci shodli.

Z kanadského Vancouveru šéf Bílého domu zamířil přímo do Singapuru na setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Zatímco své tradiční spojence tehdy kritizoval, severokorejského diktátora chválil a nazval jej „tvrdým a velmi chytrým“.

„Je to opravdu překvapující,“ popisuje analytik Thomas Wright. „Myslím, že to ukazuje jeho náklonnost k silným lídrům mnohem více, než k demokratickým spojencům,“ dodává.

Trump, který mezinárodní obchod považuje za hru s nulovým součtem (situace, kdy jeden vyhrává a druhý ztrácí a spolupráce pak postrádá smysl), chápe své nejbližší obchodní partnery za ekonomické ohrožení. Jelikož Evropa, Kanada a Mexiko dovážejí do Spojených států mnohem více než Rusko, chápe je pak Trump jako větší hrozbu. 

Opuštění spojenců?

Během své cesty po Evropě prohlásil na summitu NATO v Bruselu, že by měly členské státy měly zvýšit výdaje na zbrojení na čtyři procenta HDP. Kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou za to, že chce před Ruskem chránit a přitom od něj kupuje plyn. Během návštěvy Británie, kam po summitu zavítal, poradil premiérce Therese Mayové, aby raději žalovala EU, než vyjednávala o brexitu.

„O EU by jste si nemysleli, že je nepřítel, ale je. Rusko je nepřítel v určitých ohledech. Čína je nepřítel ekonomicky,“ prohlásil minulý týden americký prezident.

Svým přístupem vyvolal pozdvižení hlavně v Německu. „Nemůžeme se už komplentě spoléhat na Bílý dům. „Naše partnerství s USA budeme muset přehodnotit. Prvním jasným důsledkem může být to, že budeme více spolupracovat s našimi spojenci v Evropě,“ uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas pro německý mediální dům Funke. „Evropa se nesmí nechat rozdělit ať už ostrými verbálními útoky nebo absurdními tweety,“ dodal.

Ponížený slaboch

Trumpa si berou na Paškál i další světová média. List The New York Times píše, že Trump raději věří ruskému prezidentovi, než své vlastní rozvědce.

„Nemám důvod nevěřit prezidentu Putinovi, když říká, že se Rusové nesnažili volby v roce 2016 ovlivnit,“ řekl na summitu Trump. Ovlivňování voleb totiž potvrdila i americká rozvědka.

Podle listu Times se realitní magnát z New Yorku nejvíce obává dvou věcí. Být ponížený a vypadat slabě. Na schůzce s Putinem se mu povedlo obojí, píše list. I když se akce konala na neutrální půdě, Putin vystupoval jako hostitel. Hovořil první a jako první vyzval novináře k položení otázky. „Trump z toho nemůže vinit nikoho jiného, než sebe,“ uzavírá list.