„Očividně měl tento útočník řadu důvodů, proč se dopustil tohoto krutého teroristického útoku. Jedním z nich byla i touha po slávě. A to je něco, co mu můžeme odepřít,“ uvedla premiérka. 

„Můžu vás ujistit, že ode mě jeho jméno neuslyšíte,“ dodala. Později, ve vášnivém projevu v parlamentu, premiérka vyzvala veřejnost, aby následovala její vedení. Lidé by prý muži neměli dopřát slávu, po které tak zjevně touží. „Nabádám vás, říkejte jména těch, které jsme ztratili, spíše než jméno muže, který nám je vzal. Možná hledal slávu, ale my na Novém Zélandu mu ji rozhodně nedopřejeme.“

Gesto, které Brenton Tarrant ukázal před soudem
Útočník z Nového Zélandu se chce hájit sám. Hrozí mu doživotí

Na otázku, zda chce, aby soud s útočníkem proběhl za zavřenými dveřmi, odpověděla, že rozhodnutí nezáleží na ní. 

Svou touhu po pozornosti vyjádřil osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant ještě před útokem ve svém manifestu, který zveřejnil předtím, než se vydal do mešit Al Noor a Linwood v centrální části novozélandského města Christchurch, kde pak během pátečních modliteb zahájil palbu na věřící. Svůj čin také nahrával a v přímém přenosu vysílal na internetu.

Pomsta za invazi

V manifestu se označuje za „obyčejného bělocha, který pochází z dělnické třídy, z rodiny s nízkým příjmem“. Jeho cílem bylo pomstít „tisíce obětí zahraniční invaze“.

Šíření videa vyvolalo velkou vlnou kritiky a odsouzení. Společnost Facebook uvedla, že jen v prvních 24 hodinách po masakrů odstranila 1,5 milionu videí. Ardenová však kritizovala, že záběry zůstaly na internetu ještě čtyři dny po útoku. „Jsme s Facebookem v kontaktu. Informoval nás o svém úsilí video smazat. Je to strašné, ale ačkoliv nám určité záruky poskytli, odpovědnost je na nich,“ řekla Ardernová. 

Truchlící pozůstalí obětí novozélandského masakru
Přes milion videí za den. Sociální sítě nestačily mazat záběry útoku na Zélandu

Australský premiér Scott Morrison rovněž vyzval světové lídry, aby zakročili proti těm sociálním médiím, které teroristické útoky zveřejňují. Japonský premiér a předseda skupiny G20 Šinzó Abe má navrhnout kroky a jasné důsledky pro společnosti, jejichž platformy tyto „hrozné činy“ sdílí. 

Při páteční střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zahynulo 50 lidí a další jsou v kritickém stavu. K útoku se přihlásil australský pravicový radikál Brenton Tarrant, který uvedl, že ho k činu vedly protiimigrační motivy. Vládní i opoziční politici čin odsoudili, někteří přitom zdůraznili, že až k takovým činům může vést šíření strachu a nenávisti. Tarranta, který zatím zůstává jediným podezřelým, na místě zatkla policie. Za mnohonásobnou vraždu mu hrozí doživotí. 

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová
Před střelbou na Novém Zélandu poslal útočník e-mail. Přišel i premiérce