Punčibanda žil asi 150 kilometrů od Kolomba, hlavního města Srí Lanky. Bydlel v domku na stromě u vesnice Makulpotha a pěstoval na malém políčku zeleninu. Jednu noc ho probudilo troubení slonů. Okamžitě vyskočil a vyrazil bránit svou úrodu. Odehnat zvíře se mu ale nepodařilo. Dvaašedesátiletý farmář omdlel strachy a slon ho udupal. I více než o rok později se lidé ve vesnici stále bojí o svou úrodu i své životy.

V minulosti žili lidé na Srí Lance se slony v harmonii. Když farmáři sklidili svá pole, dokonce zvířatům nechávali zbytky na snědení. Sloni jsou také důležitou součástí celého ekosystému ostrova. Současné odlesňování země, volná půda a developerské projekty ale nutí tamní obyvatele přesouvat se na území slonů, kteří nyní nemají dostatek prostoru pro život.

Konkrétními jmény se podle výzkumu vzájemně neoslovují jen lidé, individuálně specifické oslovování používají i sloni:

Slon. Ilustrační snímek
Unikátní objev ze světa zvířat: Každý slon má své jméno, ostatní ho tak oslovují

Srí Lanka je domovem poddruhu ohroženého slona indického. V roce 2011 v zemi údajně žilo přes 5 tisíc jedinců. „Není to přesné číslo, slony ve volné přírodě je těžké spočítat. Zdá se ale, že jejich počet klesá. V centrální vysočině jsme už přišli prakticky o všechny slony,“ sdělila americkému magazínu New Lines ochránkyně přírody Zaineb Akbarallyová.

Stádo slonů dokáže zemědělce připravit o úrodu:

Zdroj: Youtube

Ostrovní stát má nejvyšší počet zabitých slonů v důsledku konfliktu s lidmi na světě. Také drží druhé místo v nejvyšším počtu lidí zabitých slony. V předchozí dekádě každý rok umíralo asi 250 slonů. Jen v posledním roce jich zemřelo 470. A zvířata zabila 176 lidí. Je to stejné, jako kdyby každý den v roce zemřel minimálně jeden slon a každý druhý den člověk.

Chráněné oblasti nestačí

Zabíjení slonů je na Srí Lance nelegální. Zvířata jsou velkou součástí náboženství i ekonomiky. Lidé s nimi začali mít problém až poté, co se vláda začala snažit vyrovnat hustotu populace po celé zemi. „Po skončení občanské války v roce 2009 začala vláda uvolňovat půdu, která byla do té doby nedostupná,“ řekl stanici BBC ekolog Čandima Fernando.

Vývoj jednoho z nejpozoruhodnějších orgánů živočišné říše nastartovaly změny teploty, prostředí a zdrojů potravy:

Sloní choboty jsou divem evoluční biologie
Vědci konečně odhalili, jak sloni přišli k chobotům. Jde o fascinující evoluci

Zvířata nyní žijí v chráněných oblastech, které jsou ovšem menší než jejich původní teritoria a nemají tam dostatek jídla ani vody. Často proto hladová zabloudí do vesnic a plení farmářská pole. Pro farmáře to ale znamená, že jim zničí celou úrodu. A neboť na tom závisí jejich přežití, bojují se zvířaty až do krve.

K jejich odhánění často používají pušky a nehumánní prostředky, jako jsou doma vyrobené výbušniny. Ty schovají do zbytků úrody nebo do ovoce. Slonům to zláme čelist a zemřou pak pomalou smrtí, neboť nedokážou jíst ani pít.

Proč sloni na Srí Lance umírají?

Zdroj: Youtube

Podle šéfa srílanského Centra pro ochranu přírody a výzkum Prithiviraje Fernanda je důležité se situací něco dělat. Společně s dalšími lidmi se snaží přesvědčit vládu, aby zavedla funkčnější opatření. „Pokud se situace nezmění, až 70 procent slonů na Srí Lance zmizí,“ sdělil deníku The Guardian.