Na rozdíl od Fica, který v prvním kole prezidentských voleb získal nejvíce hlasů a který i v těchto dnech jezdí po Slovensku v rámci oslav Mezinárodního dne žen, se Kiska zaměřil na přípravu závěrečné diskuse s premiérem.¨

Právě televizní duely, jimiž na Slovensku tradičně vrcholí kampaň před volbou hlavy státu, v minulosti dokázaly zamíchat preferencemi kandidátů. Například v roce 2009 neobstála v debatě před televizními kamerami někdejší herečka Magda Vášáryová, která nakonec nepostoupila do druhého kola hlasování.

"Denně dostávám desítky, ne-li stovky zpráv a e-mailů, ve kterých mi píšete, co všechno bych měl říct předsedovi vlády. Některé z nich jsou tvrdé, jiné zase zábavné," uvedl Kiska, který pro tento účel zřídil zvláštní webovou stránku. Během několika dnů mu tam Slováci nechali stovky vzkazů. Ficova oficiální stránka podobnou možnost nenabízí.

Část už využil o víkendu

Kiska některé z podnětů využil už o víkendu, kdy odstartovala série televizních a rozhlasových duelů prezidentských kandidátů. Kromě jiného poukázal na nevýhodný prodej emisních povolenek, který se odehrál za Ficovy první vlády v roce 2008. Připomněl také, že premiér dlouhodobě odmítá odpovídat na dotazy, zda se coby opoziční politik v roce 2006 setkal v jednom z bytů v centru Bratislavy se spolumajitelem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem, jak to vyplývá z údajného spisu slovenské tajné služby o největší korupční aféře ve slovenské politice.

Podnikatel Kiska byl v minulosti označován za horšího řečníka než Fico, který působí ve vysoké politice déle než 20 let. Podle některých medií a politologů se ale Kiskovo vystupování v posledních debatách zlepšilo. Témata kampaně ovšem určuje zejména Fico, který svého soupeře opakovaně nařkl z lichvářství a označil ho za osobu blízkou sektě scientologů. Kritiku vůči Kiskovi premiér přitvrdil, když coby nejoblíbenější slovenský politik první kolo voleb hlavy státu vyhrál s menším náskokem, než se čekalo. Nového prezidenta si Slováci zvolí v sobotu.