Volební klání odstartovalo úderem sedmé hodiny ranní.  Podle serveru iRozhlas probíhala v minulých týdnech mobilizační kampaň, ve které neziskové organizace, umělci i aktivisté vyzývali občany, aby nebyli lhostejní a k volbám přišli. 

V podobném duchu se vyjádřil i slovenský prezident Andrej Kiska, který svůj hlas odevzdal v rodném Popradě. „Budeme volit primátorky a primátory, starostky a starosty, poslankyně a poslance, kteří každoročně budou rozhodovat o 4,5 miliardy eur z veřejných zdrojů,“ cituje Kisku iRozhlas.

Podezření z korupce

Úvodní hodiny komunálních voleb se obešly bez incidentů. „Budeme řešit podněty, které budeme považovat za nevyhnutelné. Prioritou je, aby volby proběhly bez problémů,“ uvedla ředitelka odboru voleb ministerstva vnitra Eva Chmelová.

Prezident Kiska dorazil k volebním urnám krátce po desáté hodině dopoledne. Voliče vyzval, aby se rozhodovali na základě činů, ne slibů kandidátů. „Poprvé jsem zažil silný rodinný lobbing, protože se obě naše děti dozvěděly, že jedna z jejich učitelek kandiduje a několikrát mi připomněly její číslo, abych věděl, komu mám dát hlas,“ řekl reportérům s úsměvem.

Ještě před polednem se objevily první podněty, týkající se podezření z volební korupce. Podle deníku SME se policie nejméně čtyřmi z nich začala zabývat. „Soustředíme se na ta podání, která se týkají aktuálního dění, které je ještě možné usměrnit,“ upřesnil předseda státní komise pro volby a kontrolu financování politických stran Eduard Bárány. 

Zneužívání romské menšiny

Nejméně dva případy podezření z kupování voličských hlasů se objevily na východě Slovenska. „V rukou romských voličů se objevily taháčky. Lístky, na kterých byli napsáni kandidáti. Zřejmě je pravda, že v mnohých komunitách někdo romské voliče nekalým způsobem ovlivňuje,“ řekl deníku SME člen státní volební komise Peter Pollák.

Jeden z incidentů se měl odehrát v obci Boťany, druhý pak v nechvalně proslulém sídlišti Luník IX, kde do volební místnosti přišel mladík s lístkem, na kterém bylo uvedeno jméno jednoho ze dvou kandidátů na post starosty a uvedl, že ho dostal před vchodem. Komise mu volit nedovolila a přivolala na místo policii.

Favority jsou nezávislí

Očekává se, že největší úspěch v letošních komunálních volbách zaznamenají nezávislí kandidáti a kandidáti politické strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Ta má podle České televize nejlépe vytvořenou síť komunálních buněk a do voleb posílá nejvíce zástupců. 

Zajímavý souboj se odehraje o post primátora hlavního města Bratislavy. Podle předvolebních průzkumů mají šanci na zvolení hned čtyři kandidáti - umělec Matúš Vallo, bývalý šéf televize Markíza Václav Mika, stávající primátor Ivo Nesrovnal a starosta jedné z městských částí Ján Mrva. 

Slovenské zákony neumožňují zveřejňování výsledků průzkumů veřejného mínění v době dvou týdnů před hlasováním ani v samotný den voleb. Lze však předpokládat, že se názor veřejnosti během posledních 14 dnů výrazněji nezměnil. Volební místnosti se uzavřou dvě hodiny před půlnocí a předběžné výsledky by mohly být známy v pozdních nočních hodinách.