Na fotbalový stadion do východoslovenských Gregorovcí, v nichž žije necelá tisícovka obyvatel, dnes podle serveru aktuality.sk dorazilo více než pět tisíc lidí.

Vzpomínková akce ze všeho nejvíc připomínala běžné vesnické oslavy. Lidé si pochutnávali na kávě či pečených klobáskách, mnozí místní si donesli vlastní stoličky, píší slovenská média. Úplně stranou pak zůstala politika, na pódiu dokonce ani nebyli žádní řečníci.

Samotný koncert začal netradičně – mší. „Kdo to nezažil, nepochopí. Představovala jsem si, jak sedí a stojí v kostele, oblečeni ve svatebních šatech, v nichž byli nakonec pohřbeni. Koncert vnímáme jako uctění jejich památky, nechceme, aby byli zapomenuti,“ řekla slovenskému deníku SME matka Martiny Kušnírové Zlatica.  

Koncertu, který zorganizoval pořadatel hudebního festivalu Pohoda Michal Kaščák, se zúčastnila více než desítka hudebníků a kapel. Mezi nimi i zpěvačka Jana Kirschner, raper Veco či Michael Kocáb.

„Všichni účinkující dnes vystoupili bez nároku na honorář,“ zdůraznil starosta obce Slavomír Verčimák pro server aktuality.sk. „Jsem rád, že odkaz, který tu po sobě Ján a Martina zanechali, je stále živý a doufám, že i díky tomuto koncertu bude žít dál,“ uzavřel.