Ke katolické církvi se dnes na Slovensku hlásí přes šedesát procent obyvatel, a pokud by hlasovali v souladu s postojem církevní hierachie, musel by v druhém kole vyhrát Maroš Šefčovič.

Ten je sice bývalý komunista, ale to většině biskupů vadí méně, než liberální pohledy jeho soupeřky Zuzany Čaputové. Hlavně na takové věci, jako je podpora registrovaného partnerství nebo adopce dětí homosexuálními páry.

Pellegrini podpořil Šefčoviče. Kiska vyzval Slováky, aby šli k volbám

„Je to můj osobní pohled, který ale nebudu jako prezidentka prosazovat,“ uvedla ve finiši kampaně opakovaně Čaputová. Na její stranu se přidali i liberálněji orientovaní kněží, jako sesazený Oroschův předchůdce Róbert Bezák, ale i mnozí další.„Jsem sama věřící a jsem přesvědčená, že to s mým pohledem na tyto otázky není v rozporu,“ dodávala Čaputová.

Vážnějším šrámem, než odpor konzervativních katolických kruhů bylo pro Čaputovou obvinění z neoprávněného získání advokátní licence. Lidmi kolem Šefčoviče vyvolaný skandál většina médií ignorovala. V televizních debatách Čaputová prohlásila, že žádný zákon neporušila. Ale pochybnosti nad tím, zda vše bylo i v morální a profesní rovině v pořádku, přece jen zůstaly.

Slovenské prezidentské volby: vítězka prvního kola Zuzana Čaputová
Slováky čeká rozhodující kolo prezidentských voleb. Jasně vede Čaputová

„Nemyslím si, že by to mohlo sehrát nějakou větší voli,“ uvádí ale politolog Grigorij Mesežnikov. Podle něho působila Šefčovičova snaha na této věci Čaputovou zlikvidovat křečovitě a někdy až komicky. „Čaputová zůstala autentická, Šefčovič sáhl k antikampani,“ dodává.

KANDIDÁT SMĚRU

Šefčovičovým největším problémem bylo jeho neoddiskutovatelné napojení na slábnoucí vládní stranu Směr. Ta mu den před koncem kampaně poslala na volební účet 230 tisíc euro, tedy asi šest milionů korun. „Je to proto, že média pronásledují mé dárce,“ postěžoval si při debatě ve Slovenské televizi Šefčovič.

Během závěrečných debat zaujal jeho i velmi vstřícnými postoji vůči Rusku, zřejmě ve snaze získat voliče poražených extrémistů Mariána Kotleby a Štefana Harabina. Ti ale podle většinového mínění politologů spíše zůstanou doma, než by podpořili Šefčoviče.

Zuzana Čaputová, Maroš Šefčovič
Nedělejme ze Slovenska spálenou zemi, vymezil se Šefčovič proti Čaputové