Čaputová po vyhlášení výsledků předstoupila za bouřlivých ovací před novináře a na úvod poděkovala voličům nejen ve slovenštině, ale v i v jazycích národnostních menšin včetně češtiny. „Rozhodnutí přijímám s velkou pokorou. Všem vám děkuji, že jste byli se mnou, a slibuji vám, že já budu s vámi. Děkuji za veškerou podporu v kampani,“ řekla Čaputová s tím, že se bude při výkonu mandátu slovenské prezidentky ucházet i o přízeň těch voličů, jejichž hlas ve volbách nezískala. 

Zuzana Čaputová, Maroš Šefčovič
Nedělejme ze Slovenska spálenou zemi, vymezil se Šefčovič proti Čaputové

 Ve svém proslovu rovněž vybídla ke spolupráci všech bez ohledu na osobní zájmy. „Slušnost v politice může být naše síla,“ řekla novinářům. „Hledejme, co nás spojuje. Povyšme spolupráci nad osobními zájmy,“ dodala. 

Proevropsky orientovaná Čaputová uspěla v prezidentských volbách s nekonfrontační kampaní, na katolickém Slovensku se netajila ani svými liberálními názory na možnost adopcí dětí homosexuální páry. Inaugurace nově zvolené prezidentky proběhne 15. června, přičemž Čaputová hodlá dodržet tradici, že první zahraniční cesta nové hlavy státu povede do České republiky.

Velká zodpovědnost

„Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší,“ řekl novinářům Šefčovič, kterého v kampani podporovala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica. 

„Řekl jsem jí, že od dnešního večera má velkou zodpovědnost. Zdůraznil jsem, že přes velmi živou volební kampaň jsou před Slovenskem časy, které vyžadují sjednocení,“ dodal.

Dlouholetý diplomat Šefčovič rovněž uvedl, že nemá ambice vstoupit do stranické politiky. Členem Směr-SD Šefčovič není.

Blahopřál i úřadující prezident

Za Čaputovou dorazil do volebního štábu současný prezident Andrej Kiska. „Právě nyní potřebujeme prezidentku, jako je paní Čaputová. Prezidentku, která řekla, že se postaví zlu a že jako první potřebujeme prosazovat spravedlnost. Potřebujeme vrátit důvěru lidí ve stát. Jsem nesmírně šťastný, že si Slovensko zvolilo přesně takovou prezidentku, která toto bude hájit,“ uvedl Kiska ve volebním štábu Čaputové.

„Zase nám mnoho zemí závidí. Závidí to, že Slovensko si zvolilo prezidentku, která symbolizuje hodnoty jako slušnou zemi,“ dodal současný prezident, který se v prezidentských volbách o znovuzvolení neucházel.                               

Historicky první ženě v čele Slovenska poblahopřál i současný prezident Andrej Kiska.Zdroj: ČTK/Šálek Václav

Jedním z prvních, kteří nové prezidentce popřáli, byl Igor Matovič z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). „Gratuluji Slovensku, že poprvé od jeho vzniku nebude tento úřad zastávat komunista ani ‚chtělbýtkomunista‘,“ napsal.

Posléze se přidal i slovenský premiér Peter Pellegrini, který dodal, že věří v konstruktivní spolupráci při řešení problémů Slovenska.

Štěstí Čaputové popřáli rovněž čeští politici. „Gratuluji Zuzaně Čaputové k historickému úspěchu! Je to skvělá zpráva nejen pro Slovensko,“ napsal na svém twitteru Jiří Drahoš.

Ke gratulacím se přidal i Miroslav Kalousek: „Blahopřeji Slovensku k historicky první ženě v úřadu prezidenta republiky. Nepochybuji, že to bude skvělá hlava státu a upřímně jí přeji mnoho sil a úspěchu. Věřím, že nejpozději za 4 roky si stiskne ruku s prezidentem ČR, na kterého budeme hrdí.“

„Gratuluji paní Zuzaně Čaputové k vítězství v prezidentských volbách. Přeji jí, aby dokázala naplnit velké naděje, které do ní voliči na Slovensku vložili,“ napsal také předseda ODS Petr Fiala. 

„Slováci svou volbou jednoznačně potvrdili proevropskou orientaci své země a zájem na co nejlepších vztazích se svými sousedy,“ napsal na twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Čaputové gratuloval k vítězství.

K vítězství Zuzaně Čaputové rovněž poblahopřál ředitel Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Miloš Zeman před druhým kolem otevřeně podpořil Maroše Šefčoviče.

Komunistický poslanec Jiří Dolejš poznamenal, že „neuspělo štvaní klerikálů a populistů“, což vnímá jako „kus naděje pro budoucnost“.

Výsledky voleb odpovídají poznatkům z průzkumů, které po ukončení hlasování zveřejnily slovenské televize. Volby provázela historicky nejnižší volební účast, která podle posledních informací činila 41 procent. V prvním kole přišlo k volebním urnám 48,7 procenta oprávněných voličů.

Podle slovenského statistického úřadu bodovala Čaputová především ve městech, kde Maroše Šefčoviče porazila poměrem 63:37. Zvítězila ale i v obcích, ačkoliv šlo zhruba o pouhé čtyři procentní body.

Lidé volili od brzkých hodin

Volební místnosti zažily na některých místech Slovenska doslova útok voličů již v ranních hodinách. Rekord si zřejmě připsal volič na největším a nejmladším sídlišti v Považské Bystrici, který před jedním z okrsků podle deníku SME čekal již patnáct minut před sedmou hodinou.

Slovenské prezidentské volby: vítězka prvního kola Zuzana Čaputová
Slováci volí prezidenta: Čaputová utrpěla šrámy, ale zůstává favoritkou klání

Brzy ráno vyrazila volit i paní Angelika z okresu Myjava. „Volit chodím pravidelně, každé volby. I když to není zákonná povinnost, z morálního hlediska to za povinnost považuji. Jsem přesvědčená, že kdo nevolí, nemá potom právo kritizovat. Ve druhém kole nejsou z mého pohledu nevolitelní kandidáti. Po dlouhé době mám pocit, že nevolím menší zlo,“ uvedla.

Proti skandálu, ke kterému zde došlo během prvního kola voleb, kdy byla ukradena a zničena volební urna, se pojistili v obci Medzany. Tamní voliči vhazovaly volební lístky do odolné kovové nádoby.

Jednoznačné první kolo

Čaputová před 14 dny ovládla první kolo voleb s velkým náskokem. Svůj hlas jí odevzdalo 40,57 procenta voličů. Po svém úspěchu se vzdala pozice místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko. Její protikandidát Šefčovič oproti tomu získal pouze 18,66 procenta hlasů. 

Pellegrini podpořil Šefčoviče. Kiska vyzval Slováky, aby šli k volbám