Skupina neslyšících turistů se v sobotu dopoledne vydala na túru z Chopku směrem k Chatě Milana Rastislava Štefánika. Kvůli špatnému počasí se trojice rozhodla vrátit zpět, ale až u Kamenné chaty skupina zjistila, že jim jedna osoba chybí.

„V odpoledních hodinách zahájili záchranáři HZS pátrací akci a po tyčovém značení postupovali toutéž trasou jako turisté směrem na Štefánikovu chatu. Mezitím se na operační středisko tísňového volání dovolali dva lyžaři české národnosti, kteří oznámili, že v Lukovém kotli našli zraněnou hluchoněmou ženu,“ uvedla Horská záchranná služba na svém webu.

Hledaná devětatřicetiletá turistka spadla z hřebene a při 400metrovém pádu ze svahu si zranila rameno a nohu. Záchranáři jí poskytli neodkladnou první pomoc a poté ji transportovali do nemocnice.

Skialpinisti se ztratili na uzavřené stezce

Do potíží se v sobotu v podvečer dostala i trojice českých skialpinistů ve věku 37, 24 a 13 let, která odešla na túru po žlutě značeném chodníku Medziholie – Stohové Sedlo, takzvané Stohové zkratce, která je však v současnosti uzavřená.

„Na základě získaných informací odjeli do terénu záchranáři HZS z Oblastního střediska Malá Fatra a v závěru doliny Vyhnaná se jim podařilo zbloudilou trojici najít,“ uvedla Horská záchranná služba. Terénním vozidlem skupinu dopravili k domu Horské záchranné služby ve Štefanové, odkud už pokračovali samostatně.