„Politické strany vládní koalice důvěřují místopředsedovi vlády a ministrovi vnitra. Robert Kaliňák předložil na jednání koaliční rady dokumenty, které vyvracejí obvinění vznesená opozicí," uvedl Fico.

Aféra propukla o uplynulém víkendu, kdy vyšlo najevo, že policie zadržela a obvinila bankovního úředníka a asistenta poslance nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) za to, že sledoval pohyby na účtech Kaliňáka a exmistra dopravy Jána Počiatka. Podle médií Kaliňák a Počiatek dostali na účet peníze od firmy blízké podnikateli Ladislavu Bašternákovi, kterého opozice podezírá z daňových podvodů.

Opoziční strany tvrdily, že stát zanedbal vyšetřování případu a kvůli tomu se minulý týden na mimořádné schůzi sněmovny neúspěšně pokusily odvolat Kaliňáka. Média tvrdí, že ministr vnitra dostal od zmiňované firmy celkem 260.000 eur (sedm milionů Kč).

Daňové podvody Bašternáka

Vládní strany podle Fica očekávají, že podezření z daňových podvodů kolem Bašternáka kriminalisté co nejrychleji prověří. Ve společném prohlášení koalice zároveň vyjádřila vážné znepokojení nad tím, že bankéř porušil bankovní tajemství a že poskytl opozici a médiím informace, které „jsou hrubě zkreslované a zneužívané" proti Kaliňákovi.

Ministr Kaliňák později před novináři řekl, že spolu s Počiatkem koupili podíl ve zmiňované firmě B.A. Haus právě od Bašternáka a že zveřejněné platby souvisejí s jeho podílem ve společnosti, která podniká s realitami. Kaliňák dodal, že za 16 procent akcií firmy v roce 2013 zaplatil zhruba 430.000 eur (11,6 milionu Kč) a že kupní cenu financoval z bankovního úvěru. K tomu předložil potvrzení od banky.

Z dostupných údajů vyplývá, že tržby společnosti B.A. Haus se v posledních letech pohybovaly kolem 300.000 eur ročně při loňském zisku 125.000 eur, přičemž dluhy podniku překročily jeho aktiva.

Kaliňák je v médiích označován jako druhý nejsilnější představitel Směru-SD po Ficovi. V křesle ministra vnitra je nepřetržitě od roku 2012, stejnou vládní funkci vykonával již v první Ficově vládě v letech 2006 až 2010.