Většina opozičních stran Fica již dříve vyzvala, aby se zasadil o odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka a policejního prezidenta Tibora Gašpara. K tomu však dosud nedošlo a podle slovenské opozice by jejich odvolání v současnosti nebylo dostatečným řešením.

„Slovensku nepomohou kosmetické změny, ale zásadní obnova důvěry v instituce a spravedlnost. Nepotřebujeme v čele vlády člověka, který rozšiřuje konspirační teorii a rozděluje společnost,“ myslí si poslankyně hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová.

Ministr Marek Maďarič
Kvůli vraždě novináře a jeho partnerky rezignoval slovenský ministr kultury

„Opozice znovu potvrdila, že jí nejde o vyšetření vraždy, ale tragickou smrt dvou mladých lidí chápe jen jako výtah k moci. Nejedná se tu o nic menšího, než o státní převrat,“ reagoval slovenský premiér na nejnovější snahy opozice.  

O řešení současné situace začal ve středu s politickými stranami jednat i prezident Andrej Kiska. „Lidé by měli znát pravdu o možném propojení vládní moci a organizovaného zločinu. Měli by vědět, proč naše instituce roky ignorovaly informace italských úřadů i varování naší vlastní tajné služby ohledně působení italské mafie na východě Slovenska,“ prohlásil.   

Zároveň znovu vyzval k rekonstrukci vlády, která nesmí dál polarizovat slovenskou společnost. V opačném případě jsou podle něj jedinou možností předčasné volby.

Slovenský prezident Andrej Kiska
Kiska vyzval k obměně Ficovy vlády nebo předčasným volbám. Fico to odmítl