Iniciativu pro vyslovení nedůvěry předsedovi vlády opozice zdůvodnila kauzou ohledně cen energií, kvůli které již rezignoval šéf energetického regulačního úřadu ÚRSO Jozef Holjenčík.

Právě původní cenová rozhodnutí ÚRSO vyústila na začátku letošního roku ve výraznější zvýšení zálohových plateb například za elektřinu pro některé skupiny zákazníků polostátních energetických firem, v nichž mají soukromí investoři manažerskou kontrolu. Po vypuknutí kauzy Fico řekl, že ceny za elektřinu, ale i za pitnou vodu, budou vráceny na loňskou úroveň.

Čtěte také: Slovenský premiér Fico dostal pokutu za to, že se nedostavil k soudu

Fico v reakci na návrh opozice už dříve prohlásil, že mimořádné schůze sněmovny se nezúčastní. "Už předem avizuji, že se tohoto divadla já ani mí kolegové nezúčastníme a budeme se věnovat práci pro lidi," uvedl Fico, který je nejdéle sloužícím premiérem Slovenska.

K vyslovení nedůvěry členovi kabinetu je potřeba souhlas více než poloviny ze všech 150 poslanců, kterou opozice ale nemá. Odvolání premiéra znamená podle slovenské ústavy pád celého kabinetu.

Již loni slovenská opozice neuspěla ve sněmovně s jiným návrhem odvolat Fica. O vyslovení nedůvěry Ficovi tehdy usilovala hlavně kvůli tomu, že premiér odmítl podat návrh na odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Opozice požadovala Kaliňákův odchod v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s kontroverzním podnikatelem, který čelí vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků.

Čtěte také: Slovenští právníci podpořili zrušení Mečiarových amnestií