Vadala měl vazby na nejvyšší slovenské politiky. Jedna z jeho firem sídlí i v Praze.

Akce speciálních jednotek NAKA začala dnes v 7:00. Vadala byl zadržen v Michalovcích. Spolu s ním byli předvedeni k výslechu jeho bratr Bruno a bratranec Pietro Catroppa, uvedl server Aktuality.sk.

"V tomto případě policie provádí zajišťovací úkony, domovní prohlídky na vícero místech. Zajištěno bude pravděpodobně do deseti osob," uvedl policejní prezident Tibor Gašpar, který byl na místě přítomen. "Tento počet je otevřený, protože všechno závisí od možnosti zdůvodnit některé další prohlídky na jiných místech," dodal pro agenturu TASR.

Pro Vadalu dříve pracovala asistentka premiéra Roberta Fica (Smer) Mária Trošková, která včera z úřadu vlády odstoupila. Modelka je známa svými odvážnými fotkami. Po boku Fica se objevila poprvé v roce 2014. Odstoupil rovněž tajemník Bezpečnostní rady slovenské vlády Viliam Jasaň a ministr kultury Marek Maďarič.

Galerie: Bývalá poradkyně Roberta Fica Mária Trošková

Na Slovensku působili zástupci čtyř rodin z prostředí italské Kalábrie, kolébky obávané mafie 'Ndrangheta. Kromě rodiny Vadalovců a Cinnanteovců se jedná o rodiny Rodovců a Catroppovců. Jejich hlavním byznysem je zemědělství. Dodnes vlastní několik desítek firem. Jejich majetek se pohybuje v desítkách milionů eur, čerpají ročně miliony eur dotací na stovky hektarů půdy.

V Michalovcích žije rovněž další podnikatel Diego Roda, o kterém psal Kuciak.

Dotace prověří Evropská komise

Evropská komise dnes požádala slovenské uřady o poskytnutí informací k prověření evropských dotací, které Slovensko obdrželo. Podle eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera je pravděpodobné, že evropské dotace byly zneužity ke kriminálním účelům. V rozhovoru pro list Die Welt Kritizoval také přední slovenské politiky. Evropský parlament chce rovněž na příštím plenárním zasedání ve Štrasburku debatovat o svobodě médií na Slovensku a uctít Jána Kuciaka symbolickou minutou ticha. Případ má podle předsedy zahraničního výboru EP Davida McAllistera celoevropský význam.

Kdo je Antonino Vadala?
Na Slovensko přišel v polovině 90. let. Zavražděný novinář Aktuality.sk Ján Kuciak zistil, že Vadala spolupracoval s italskou mafií, napojení dokazují dokumenty italské justice. Oficiálně podnikal s realitami, v zemědělství a energetice. Jeho firmy čerpají miliony eur ročně evropských dotací. Jeho bratr Sebastian byl dříve obžalovaný třebišovským soudem z vydírání. Valada byl trestně stíhán i v Itálii. Vadalovci spolupracují s Pietrem Catroppem, který je podle Kuciaka též napojen na italskou mafii. Jsou příbuzní s podnikatelem italského původu Diegem Rodem, který vlastní okázalou sbírku drahých Ferarri.

Vadala se netajil podporou Ficovy politické strany Smer. Dříve spolupracoval například s Pavlom Ruskom, bývalým ministrem hospodářství Slovenska, který je dnes obviněný z objednávky vraždy své společnice z televize Markíza Sylvie Volzové.

Mafie 'Ndrangheta už roky ukazuje, jak je schopná si v různých zemích vybudovat vztahy s nejvyšší vrstvou podnikatelů a politiků. Kromě Itálie funguje například v Kanadě, Německu či Austrálii.

"Skupina jako 'Ndrangheta nemůže uspět a přežít bez napojení na vysokou politiku, nemůže zkrátka zůstat v podsvětí. Jinak nemůžete takovouto skupinu rozvětvit v jiných zemích," varoval expert na italskou mafii Antonio Nicaso, kterého cituje list Sme.