„Problematika bezpečnosti na hranicích je v kurzu. Budeme pracovat na zlepšení stávajících detekčních schopností. Ukazuje se, že zneužití zmiňovaných materiálů je velkou bezpečnostní hrozbou do budoucna," uvedl Kern, který na slovenském policejní prezidiu vede odbor odhalování nebezpečných materiálů.

Slovensko již v minulosti instalovalo na svých hraničních přechodech s Ukrajinou zařízení na odhalování nebezpečných materiálů. V minulosti přístroje naměřily například zvýšenou radioaktivitu v železničních vagonech, které směřovaly z Ukrajiny na Slovensko. Podle dostupných informací nešlo o převoz jaderných látek, ale o přirozenou radiaci, která ovšem výrazně překračovala povolenou normu.

Nový projekt v hodnotě 1,1 milionu eur (zhruba 30 milionů korun) s podporou norských fondů má ještě posílit schopnosti na odhalení nebezpečných materiálů. Dopravu přes slovensko-ukrajinskou hranici, která je také vnější hranicí schengenského prostoru volného pohybu osob, opatření podle slovenské policie nezpomalí.

„Ideální je, aby si nikdo ničeho nevšiml. Na první pohled nedojde k tomu, že by to ovlivnilo provoz na hraničních přechodech. Cílem je dosáhnout stavu, že personál, který tam pracuje, bude lépe vycvičen a techniku, kterou bude mít, bude používat profesionálním způsobem," řekl Kern.

Součástí projektu je také školení příslušníků slovenských a ukrajinských bezpečnostních složek a také společné cvičení, které se uskuteční v příštím roce.