Kandidovat nehodlá premiér Robert Fico, který se s Kiskou utkal ve volbách v roce 2014. Fico nicméně v souvislosti s kandidaturou zmiňuje ministra zahraničí Miroslava Lajčáka a Maroše Šefčoviče, který působí v Evropské komisi jako místopředseda pro energetickou unii EU. Informoval o tom Denník N.

Chmelár svoji kandidaturu ve čtvrtek oznámil na facebooku. „Chci vám dnes, svým příznivcům říci, že si mimořádně vážím vaší podpory, vnímám ji a uvědomuji si ji na každém kroku. Pod vlivem této rostoucí podpory přemýšlím o kandidatuře na prezidenta,“ napsal s tím, že ještě není rozhodnutý.

Plodného blogera často citují různé české i slovenské dezinformační weby, například Parlamentní listy. Na Facebooku má přes 24 tisíc fanoušků. Ve svých článcích kritizuje populárního Kisku, kterého považuje za manipulátora. Nedávno také napsal, že Slovensko nemá štěstí na prezidenty.

Svět podle Chmelára

Chmelár má o funkci prezidenta a budoucnosti Slovenska vlastní představu. Podle něj by prezident neměl být formálním nudným úředníkem, ale měl by dát Slovensku hlubokou zakladatelskou myšlenu.

„Neměl by být ani marketingovým králem, který si pěstuje osobní popularitu a blahoskloně chodí mezi lid, pro který nic nedělá. A už vůbec by neměl být místodržitelem imperiální moci, který neklade důraz na státní zájmy, ale na neurčité závazky vůči mocným spojencům,“ popisuje svou představu Chmelár.

Vysokoškolský učitel, publicista a občanský aktivista by chtěl také spojovat společnost. „Především by měl být aktivní v překonání tragického historického rozdělení společnosti, které chybí upřímný dialog a porozumění,“ vysvětluje Chmelár.

Jeho cílem je také reformovat ústavu a hovoří o založení druhé republiky.

O české prezidentské kampani napsal, že "oba tábory používají neférové a podpásové metody, které vytvořily z původně vznešené soutěže o sídlo českých králů nechutnou rvačku o vůdce spodiny". Odmítal také hru na slušného a neslušného politika.