ON-LINE ke koronaviru ZDE

"Staly se nám případy, jako nedávno v České republice, kdy někteří (slovenští) občané odmítli nastoupit do karantény, dokonce se ´ztratili´ v Praze. To hrozí diplomatickými problémy, že nám možná česká strana neumožní takovou možnost repatriace," uvedl Klus. Dodal, že v souvislosti se zmíněnou kauzou slovenské úřady požádaly o pomoc slovenskou i českou policii.

Česko například minulý týden letecky dopravilo do Prahy z Kanárských ostrovů nejen české občany, ale i Slováky a Slovince.

Karanténu nedodržely stovky lidí

Podle Kluse slovenská diplomacie pomohla dosud s návratem 1468 svých občanů. Většina z nich byla do země dopravena organizovaně a právě v takovém případě musejí Slováci nastoupit do povinné karantény ve státních zařízeních. Tato skutečnost podle Kluse zpomaluje repatriaci lidí, protože nejprve musejí úřady vyčlenit příslušné ubytovací kapacity. Někteří Slováci si již stěžovali na nízkou kvalitu ubytování v karanténních centrech.

Ještě minulý týden tehdejší ministryně vnitra Denisa Saková řekla, že stovky Slováků nedodržely povinnou karanténu, kterou úřady nařídily pro některé skupiny občanů jako jedno z opatření proti šíření koronaviru. Provinilcům za to hrozí pokuta. Slováci, kteří se vrátí do vlasti individuálně, musejí nastoupit do dvoutýdenní domácí karantény.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník