Zmíněná opatření nejsou podle Pellegriniho plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér také řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie dopoledne upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka. Odpoledne byla na obou přechodech doprava obnovena.

Protest podle policie ovlivnil i dopravu na dálničním přechodu s Českem Kúty-Břeclav a také u hranic s Polskem kvůli protestu na přechodu Trstená-Chyžné.

Chystají se akce v krajských městech

Pellegrini vybídl dopravce, aby blokády ukončili a v protestech případně pokračovali na parkovištích. "Pokud míní dál pokračovat, tak to pokládám za obyčejný politický nátlak před (parlamentními) volbami," řekl slovenský premiér.

Mluvčí slovenské továrny francouzské automobilky PSA Peter Švec ČTK řekl, že závod musel v noci na dnešek přerušit výrobu na tři a půl hodiny. Důvodem byla skutečnost, že kvůli protestům autodopravců na přechodech s Polskem a Maďarskem měla továrna problémy s dodávkami dílů z ciziny. Podle Pellegriniho podobné problémy hrozí i bratislavské továrně německé automobilky Volkswagen.

UNAS, která za protesty stojí, oznámila, že připravuje akce také ve krajských městech na Slovensku a případně i v okolí automobilek či výrobců a distributorů pohonných hmot.

Vláda schválila úlevy

Vláda dnes schválila, že stávající slevy na mýtném pro kamiony v rozsahu od tří do 11 procent z obvyklé sazby se budou vztahovat na celé množství ujetých kilometrů v jednom roce. To podle Pellegriniho představuje úlevy v objemu 8,5 milionu eur (214 milionů korun). V současnosti se slevy uplatňují až nad limitem 5000 ujetých kilometrů. UNAS ale požadovala zvýšení slev na 18 až 27 procent. Slovenské ministerstvo dopravy uvádí, že sazba slev nesmí podle pravidel EU přesáhnout 13 procent. Mýtné na Slovensku platí kamiony a autobusy při jízdě po dálnicích, rychlostních silnicích a po zpoplatněných úsecích silnic první třídy.

Slovenský premiér řekl, že ministerstvo financí připraví úlevy v oblasti silniční daně v objemu přes 30 milionů eur (756 milionů Kč). Podle UNAS je na Slovensku silniční daň pro kamiony druhá nejvyšší v EU, organizace požadovala vyšší než vládou navrhované úlevy.