Nošení roušek bude nově povinné i venku, pokud nebude možné dodržet rozestupy. Země se tak částečně vrací k přísným omezením z letošního jara. Prezidentka Zuzana Čaputová ve večerním televizním a rozhlasovém projevu vybídla obyvatele k nošení roušek jako nejméně bolestivému opatření v době šířícího se koronaviru.

Na pětimilionovém Slovensku od začátku září výrazněji roste počet nových případů infekce způsobené novým koronavirem. Minulý týden země zaznamenala rekordní denní přírůstek více než 500 nakažených.

Vlaječky za oběti koronaviru v Madridu
Covidem se nakazilo 33 milionů lidí. Počet úmrtí překročil milionovou hranici

"Mrzí nás omezení hromadných akcí. Situace na Slovensku je mimořádně vážná. Těmito opatřeními můžeme ovlivnit to, co se stane za tři čtyři týdny," řekl Matovič. Dodal, že stát kvůli karanténním opatřením připraví kompenzace.

Zakázány budou také sportovní a kulturní akce, rodinné či firemní oslavy a večírky, stejně jako mše. Povoleny budou svatby, pohřby, křty nebo akce, kde účastníci budou mít negativní výsledek testu na koronavirus ne starší 12 hodin. Matovič řekl, že právě různé rodinné oslavy představují největší riziko. Podle Mikase je nutné se připravit na to, že se nebudou konat ani sportovní soutěže. Doplnil, že detaily omezení budou známy po vypracování příslušného nařízení.

Restaurace a podobná zařízení budou moci mít otevřeno jen od 06:00 do 22:00, omezení se ale nedotkne rozvozu jídla ani prodeje z okénka. V obchodech bude znovu platit limit na nejvyšší počet zákazníků tak, aby na každého připadlo alespoň deset metrů čtverečních podlahové plochy.

Roušky budou povinné i venku

Slovensko se vrací i k povinnému venkovnímu nošení roušek, a to pro případ, že nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od jiného člověka. Překrytí nosu a úst bude nadále povinné pro starší žáky na školách stejně jako pro lidi v interiérech budov.

K nošení roušek vybídla prezidentka Čaputová v projevu, který večer odvysílal na svém hlavním televizním i rozhlasovém kanálu veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Demonstrace na londýnském Trafalgarském náměstí proti zpřísňování opatření týkajících se epidemie koronaviru, 26. září 2020
Tisíce lidí v Londýně protestovaly proti novým opatřením. Policie akci zrušila

"Začneme prosím tím, co je nejméně bolestivé a zároveň nejúčinnější. Nezlehčujme situaci a nosme roušky všude tam, kde je to potřeba. Nasadit si roušku, pamatovat na odstup a použít dezinfekci trvá sekundy. Sekundy, jež mohou pro ty nejzranitelnější znamenat roky života, který neskončí předčasně," řekla Čaputová. Stát podle ní musí více testovat a učinit i další opatření, aby lidé měli důvěru, že v boji s pandemií dělá všechno potřebné.

Ochota Slováků nosit roušku podle dřívějšího průzkumu klesla. Zatímco na jaře téměř devět z deseti obyvatel nemělo problém používat překrytí nosu a úst, na začátku září ochotu používat roušku vyjádřilo jen zhruba šest z deseti obyvatel.

Nouzový stav, který umožňuje také omezit základní práva, by měl být podle Matoviče vyhlášen hlavně v zájmu rychlého obstarání ochranných pomůcek nebo testů.

Školy zůstanou otevřené

Bratislava naopak nezařadí Rakousko a Maďarsko na seznam rizikových zemí, což by v praxi vedlo k omezení cestování. Slovensko už do červené kategorie na svém koronavirovém semaforu zařadilo Českou republiku. Režim na hranicích s Českem podle Mikase zůstává zachován ve stávající podobě.

Dvě největší univerzity na Slovensku s ohledem na šíření koronaviru oznámily, že od příštího týdne přejdou na on-line výuku. Základní a střední školy zůstávají v zemi až na výjimky otevřené.